Yazılım

Adblock Nedir?

Adblock, kullanıcıların reklam gibi sayfa öğelerinin görüntülenmesini engellemesine olanak tanır. Reklam şirketi bir ücret öderse, Adblock bunu “kabul edilebilir” olarak görür ve reklamı kullanıcı tabanına görüntüler. İndirmek ve kullanmak ücretsizdir ve geliştiricilere isteğe bağlı bağışlar içerir. Adblock uzantısı, Google Chrome’a uzantıları destekleyen gün olan 8 Aralık 2009’da oluşturuldu.

Adblock’un çabaları Adblock Plus ile ilgili değildir. Adblock’un geliştiricisi Michael Gundlach, 2004’te geliştirmeyi bırakan orijinal Adblock’a dayanan Firefox için Adblock Plus uzantısından ilham aldığını iddia ediyor.

2016’dan beri AdBlock Adblock Plus kaynak koduna dayanıyor.

Satış ve kabul edilebilir reklamlar

AdBlock, 2015 yılında anonim bir alıcıya satıldı ve 15 Ekim 2015’te Gundlach’ın adı siteden alındı. Anlaşma açısından, orijinal geliştirici Michael Gundlach, adblock’un devam eden Direktörü Gabriel Cubbage’e operasyonlardan ayrıldı ve 2 Ekim 2015’ten itibaren Adblock kabul edilebilir reklamlar programına katılmaya başladı. Kabul edilebilir reklamlar, adblock’un varsayılan olarak gösterdiği “rahatsız edici olmayan” reklamları tanımlar. Amaç, invaziv olmayan reklamcılığa izin vermek, ana gelir kaynağı olarak reklamcılığa dayanan web siteleri için veya program ile bir anlaşmaya sahip web siteleri için destek sağlamaktır.

Filtre

Adblock, Firefox için Adblock Plus ile aynı filtre sözdizimini kullanır ve doğal olarak Adblock Plus filtre aboneliklerini destekler. Filtre abonelikleri, Adblock seçenekleri sayfasının “filtre listeleri” sekmesindeki bir öneri listesinden veya bir Adblock Plus otomatik abone bağlantısına tıklayarak eklenebilir.

CatBlock

1 Nisan 2012’de geliştirici, reklamları engellemek yerine LOLcats görüntülemek için kodu değiştirdi. Başlangıçta kısa ömürlü bir April Fool şakası olarak geliştirilen yanıt, o kadar olumluydu ki, CatBlock aylık bir abonelik tarafından desteklenen isteğe bağlı bir eklenti olarak sunulmaya devam edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı