MobilYazılım

Android 11 Uzun Süre Kullanılmayan Uygulamaların İzinlerini Sıfırlayacak

Google geçtiğimiz günlerde Android 11 işletim sistemi için üçüncü geliştirici önizlemesi sürümünü yayına almıştı. Adından da anlaşılabileceği üzere bu güncellemeler tamamen uygulama geliştiricileri hedef alınarak tasarlanıyor ve işletim sistemine gelecek yeniliklerin geliştiriciler tarafından önizlenebilmesi amaçlanıyor.

Tabii biz sıradan kullanıcılar bu özel yazılımlara bakarak Android 11’in son kullanıcıya ne gibi yenilikler sunacağını görme imkânı elde ediyoruz. 

Bu yeniliklerden biri ise Mishaal Rahman isimli Twitter kullanıcısı tarafından tespit edildi. Buna göre Google, Android 11 ile kişisel verilerin gizliliğini güvence altına alacak bir dizi değişiklik yapacak. Bu doğrultuda uzun süredir kullanılmayan uygulamaların erişim hakkı olduğu izinler sıfırlanacak.

Kararlı sürümde yer almama ihtimali var

Tabii bu özellik şuan için Android 11’in üçüncü geliştirici önizlemesi sürümünde yer alıyor. Yarın bir gün işletim sisteminin kararlı sürümü çıktığı zaman yer almama ihtimali de var. Veya başka bir şekilde yine kullanıcıların karşısına çıkabilir, bilemiyoruz.

Şuan için verilen izinleri otomatik olarak geri alma özelliği her bir uygulamanın ayarlar kısmında mevcut. Varsayılan olarak kapalı gelen bu özelliği tek tek uygulamalar özelinde açmak gerekiyor. Komple tüm uygulamalar için açma veya kapama seçeneği ne yazık ki yok.

Belki Android 11’in final sürümünde bu özelliği kurulu her bir uygulamayı kapsayacak şekilde açıp kapatma imkânı sunulabilir. Olması gereken de bu zaten aslında.

Fark etmesi çok zor

Çünkü telefonunu çok kurcalamayan ve uygulamalar listesini tek tek gezmeyecek milyonlarca Android kullanıcısı var. Bu özellik ilk bakışta kullanışlı gibi gözüküyor olsa da her bir uygulama için ayrı ayrı müdahale gerektirmesi can sıkıcı olmuş. Çoğu kişi böyle bir özelliğin farkında bile olmayabilir doğrusu. 

Android 11’in kararlı sürümünün bu sene içerisinde görücüye çıkması bekleniyor. Bakalım, belki o zamana kadar bu özellik daha verimli bir şekilde işletim sisteminde yeriniz alacak mı?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı