Yazılım

Android Cihazların Başı Kötü Yazılımlarla Dertte

Android işletim sistemi kullanan cihazların yüzde %40’ının kötü niyetli yazılım tehditi altında olduğu anlaşıldı. Google’ın güvenlik güncellemelerinin yeterli olmadığını belirten araştırmaya göre, Android 7.0’dan eski sürümlerin pek çok riskle karşı karşıya.

Android cihazlarının %40’ının zararlı yazılım riski altında olduğu belirlendi. Google güvenlik güncellemelerinin eski versiyon Android işletim sistemlerine gelmemesi sebebiyle bu sürümleri kullanan cihazlara erişen kötü niyetli yazılımların, kullanıcının bilgilerini çalması ve paylaşması gibi istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

Güvenlik Takip Kurumu “Which?” tarafından yapılan açıklamaya göre sayısı 1 milyonu aşan eski sürümlü Android cihazları, kötü niyetli yazılımlar sebebiyle büyük tehdit altında. Google’ın Android 7.0 ve öncesi sistemlere güvenlik güncellemesi getirmemesi sebebiyle dünya üzerinde oranı %40’ı aşan cihazlar, kullanıcıları için önemli bir sorun teşkil ediyor.

Android Cihazların Başı Kötü Yazılımlarla Dertte

Android 7.0 ve Öncesi Sürümler Büyük Risk Altında

AV Comparatives tarafından Android 7.0 ve öncesi sürümleri kullanan beş farklı akıllı telefon teste tabii tutuldu. Her bir testte oldukça kritik güvenlik açıklarına rastlanan süreçte kimi teleonların birden fazla sistem açığı içerdiği gözlendi. Bu cihazlardan biri Google’ın kendi ürettiği Nexus 5. Konuya dair yapılan açıklamada Google Play Store üzerinde yer almayan uygulamaların indirilmemesi tavsiye edildi. Bu şekilde kötü niyetli uygulamalardan korunmak biraz daha mümkün olacak.

MediaTek Yonga Seti Kullanılan Telefonlar da Risk Altında

MediaTek yonga setlerinde de ortaya çıkan güvenlik açığı, pek çok Android kullanıcısında endişeye sebep olmuştu. XDA-Developers tarafından keşfedilen sistem açı, root toolkit olarak geçiyor. Root Toolkit aygıt yazılımının içerisinde bulunuyor ve bu işlemciyi kullanan herhangi bir Android cihazının root dizinine kolayca erişebiliyor. Mediatek tarafından üretilen 64 bit işlemcilerin neredeyse hepsinde bulunan bu sorun, yaşanan güvenlik açığının boyutunu gözler önüne seriyor. 

Android Cihazların Başı Kötü Yazılımlarla Dertte

Google bu açığı ortadan kaldırmak için Pixel ve Samsung cihazlarda yama yapmış olsa da pek çok cihazın bu güvenlik güncellemelerine ulaşamayacak olması oldukça büyük bir problem. Milyonlarca Mediatek işlemcili Android telefonda yaşanan bu sıkıntının giderilmesi için önemli adımların atılması şart fakat şu an ufukta Android 7.0 ve öncesi işletim sistemlerini hedefleyen bir güvenlik güncellemesi görünmüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı