MobilYazılım

Apple iOS 13.5 GM Sürümünü Yayınladı

ABD’li teknoloji devi Apple, geliştiriciler için iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 GM sürümlerini yayınladı. Yeni güncelleme ile destekleyen telefon ve tabletlerdeki Face ID yüz tanıma sistemi hızlandırıldı, FaceTime video kalitesi iyileştirildi ve COVID-19 salgınının takibini sağlayacak Exposure Notifications API servisi işletim sistemindeki yerini aldı.

Güncelleme an itibariyle iPhone, iPad ve iPod’lara OTA yoluyla indirilebiliyor. Ek olarak Apple Developer Center aracılığıyla cihazlara yükleyebilmek de mümmkün.

Güncellemede birçok yenilik yer alıyor

Koronavirüs salgınına yakalandığı ortaya çıkan bir kişinin temas ettiği diğer insanların tespitini kolaylaştıran Exposure Notifications API servisi hükümetler ve sağlık kuruluşları tarafından kullanılacak. Böylece bir kişinin hasta olduğu anlaşılınca 1.5 metre yakınında olduğu Bluetooth teknolojisiyle tespit edilen insanlara en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri yönünde bildirim gönderilecek.

İnsanların maske kullanmaları yüzünden Face ID’nin neredeyse işlevini yitirdiği şu günlerde Apple, iOS 13.5 GM sürümüne maske takılıyken ekran kilidini açacak iyileştirmeyi de dahil etti. Buna göre Face ID maskeyi otomatik tespit ediyor ve yüz tanımakla uğraşmak yerine doğrudan parola girme ekranını açıyor.

Bunun dışında COVID-19 salgını yüzünden FaceTime kullanımı gözle görülür şekilde arttı. Apple da FaceTime ile yapılan grup görüşmelerinde farklı kullanıcılardan gelen görüntülerin boyutunu değiştirme özelliğini ekledi.

Son olarak Mail uygulamasında iyileştirmelerin yapıldığını da belirtmiş olalım.

iOS 13.5 GM nasıl indirilir?

Eğer halihazırda iPhone veya iPad’iniz üzerinden iOS 13.5 beta sürümünü kullanıyorsanız hızlıca Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi bölümüne girip yeni güncellemeyi kontrol edebilirsiniz. Şayet beta sürümü cihazınıza kurulu değilse Apple Developer web sitesi aracılığıyla iOS 13.5 GM versiyonunu indirebilmeniz mümkün.

Aceleniz yoksa alternatif olarak birkaç gün daha bekleyebilir, Apple yeni sürümün final versiyonunu tüm kullanıcılara açtığında tüm bu yeniliklerden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı