Yazılım

Apple Mac’lerdeki Mesajlaşma Uygulamasını Baştan Aşağıya Yenileyecek

9to5Mac sitesinin ismi gizli kaynaklara dayandırdığı son haberinde önümüzdeki ay tanıtılacağı Apple tarafından açıklanan iOS 14 sürüm güncellemesine ilişkin bazı yeni özellikler yer aldı. Elde edilen bilgilere göre Apple, macOS bilgisayarlarda kullanılan Mesajlaşma uygulamasını tamamen yenileyecek. iOS 14 kodu baz alınarak tasarlanan yeni bir Catalyst sürümü bilgisayarlardaki yerini alacak.

iMessage isimli mesajlaşma uygulaması 2011 yılından bu yana birçok yeni özelliğe kavuştu. Eklentiler, çıkartmalar ve mesaj efektleri gibi. Ancak bunların hiçbiri Mac kullanıcılarının erişimine açılmadı. Öyle ki uygulamanın macOS sürümü yalnızca basit mesaj alışverişlerini gerçekleştirmeye yarıyor. Ekstra hiçbir özelliği olmadığı için de dizüstü veya masaüstü Mac kullanıcıları bundan şikayet ediyorlar.

Telefonla bilgisayardaki uygulama aynı olacak

Neyse ki Apple sonunda bu çağrılara kulak vermişe benziyor. En azından 9to5Mac sitesinin editörlerine göre durum bunu gösteriyor. iOS 14’ün ilk versiyonunu test etme imkânı bulan editörler, Mesajlaşma uygulamasının Catalyst sürümünün hazırlandığına işaret eden bazı kaynak dosyalar bulmuşlar. 

Bir başka deyişle bu Apple’ın iOS’larda kullanılan aynı Mesajlaşma uygulamasını alıp Mac’lerde kullanacağı anlamına geliyor. Daha önce zikrettiğimiz tüm eklenti ve efektler böylelikle Mac cihazlardaki yerini almış olacak.

Yeni uygulama Catalyst teknolojisiyle geliştirildi

Bahsi geçen Catalyst, Apple tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji. Bu yazılım teknolojisi sayesinde geliştiriciler iOS için hazırladıkları uygulamayı doğrudan macOS’a uyarlayabiliyorlar. Mesela Apple şimdiye dek telefonlarda yüklü olan ses kayıtları, podcast ve borsa uygulamalarını bu teknolojiyle geliştirdi ve macOS’a uyarladı. 

Öte yandan Apple’ın meşhur iTunes uygulaması yayından kaldırıldı ve yerine üç ayrı uygulama yayınlandı. Müzik uygulaması ise halen daha ayrı bir Mac programı olarak yoluna devam ediyor.

Tahminler Catalyst ile geliştirilen yeni Mesajlaşma uygulamasının iOS 14 ile hayatımıza gireceği yönünde.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı