Editörün SeçimiYazılım

Apple, MacOs’un Catalina’sına Dair Sorunlar Yaşandığını Kabul Etti

Apple, milyonlarca Mac kullanıcısına son versiyon Catalina’yı yeni sunmasının akabinde maalesef ki yeni sürümde kullanıcıları etkileyen bazı sorunlar olduğunu da doğrulamak durumda kaldı ve kullanıcılarını sorunlar tam olarak tanımlanmadan işletim sistemlerini güncellemekte acele etmemeleri yönünde uyarmak durumunda kaldı.

Catalina’nın Hangi Uygulamalarında Sorun Yaşanıyor?

Özellikle Mac kullanıcılarından, iTunes’un XML veri tabanına bağlı olarak kullandıkları müzikler, playlistler, mixleriyle her akşam performans sergileyen DJ’ler oldukça meşhurdur. İşler bu şekilde güzel güzel giden 20 yıldan sonra iTunes’un MacOS’un Catalina’sı ile bağlantıyı kesmesi sonucunda gecelerimizi şenlendiren Dj’lerimiz veri tabansız, playlistsiz kaldı. Bu durum tabii ki particilerimizi üzerken, Apple’ın Catalina’yı tanıtırken ortaya attığı iddialarını da biraz boşa çıkardı zira beklenti Mac için geliştirilen yeni Music uygulamasından önceki listelerimize manuel olarak hop ulaşabileceğimiz şeklindeydi.

Taco Bennett Bey ve onun Mac Book Pro’sunun 2019, Eylül’de Londra’da gerçekleştirdiği performans.

Sıkıntılarla karşılaşılan sadece müzik uygulaması değil Apple Aperture, Microsoft Office 2011 ve Adobe CS6’nın da dahil olduğu birtakım işlerimizi kolaylaştırıp, keyfimizi yerinde muhafaza eden uygulamalar da durumdan paylarına düşeni almış görünüyorlar.

Hayatımızın Organizatörleri ‘’Hatırlatıcılar’’

Apple’ın iOS 13 Hatırlatıcı uygulaması, ne iOS ne de MacOS’un eski versiyonu ile uyumlu değildir. Eğer Hatırlatıcı fonksiyonunu diğer Apple aygıtlarınız ile senkron şekilde kullanmayı arzu ediyorsak tüm cihazlarımızı en son sürüme yükseltmiş olmamız gerekiyor ve bu durum, gelen şikayetlere bakılırsa sadece bir senkronizasyon problemi yaşamakla sınırlı kalmayıp  kullanıcıların verilerinin kaybolmasına da sebep olan bir sorun yaratıyor bizden söylemesi.

Tüm bunlara ek olarak şunu da belirtelim ki; Catalina’nın yeni versiyonu 64-biti destekliyor ve bu nedenle 32-bite uygun uygulamalar yeni sistem üzerinde koşamıyor. Eğer 32-bit bir Mac kullanıcısı isek bu konuda da ayrıca minik bir yardıma ihtiyacımız olabilir.

Mojave’ya Geri Dönmek İstiyorum!

Durumlar böyleyken MacOS’un önceki versiyonu tanıdık, bilindik liman olan Mojave’ye geri dönmeyi isteyebilirsiniz. Bu teknik olarak da mümkün fakat bu durumun mümkün olması için Catalina’ya yükselmeden önce sabit sürücümüzde bir yedekleme yapılmış olmasını gerektiriyor ve bununla ilgili güncelleme sırasında açık bir bilgilendirme veya uyarı da mevcut değil.

Yaşanan olumsuzluklar hatta belki de mağduriyetlere karşın Apple, pek tabii ki MacOS ile kullanılabilen her uygulamayı test edemez ama en azından kendi geliştirdiği uygulamaları test ediyor olması gerekir fakat görünen o ki durum pek de düşünüldüğü gibi değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı