Yazılım

Bağlantı Sıfırlandı

Son dönemde bilgisayar ve mobil kullanıcıları tarafından sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olan bağlantı sıfırlandı siteye erişilemiyor sorunu ile karşılaşmaktayız. Kullanıcı siteye erişmeye çalıştığında tarayıcı web sayfasını yükleyemediğinde, bir bağlantı sıfırlama hatası görüntülenir. Çoğu durumda, tarayıcı web sayfasına veya sunucuya bağlanamaz. Hata, sunucu tarafındaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca kullanıcının bağlı olduğu ağda da bazı sorunlar olabilir. Bu kullanıcıdan kullanıcıya ya da bilgisayarın farklı olmasından bile değişkenlik gösterebilmektedir.

Bağlantı sıfırlandı hatasının çözümü kapsamında çok detaylı adımlar yer alırken ilk adımda bile çözüme kavuşabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. İnternet servis sağlayıcısının bazı yanlış ayarları olabilir ve bu da tarayıcının web sitesine bağlanmamasına neden olabilir.

Tarayıcı ayrıca bazı teknik kusurlarla da karşılaşabilir. Sorun, kullanıcı tarafından yüklenen önbellek, tanımlama bilgileri veya belirli uzantılarla ilgili olabilir. Bu sorun sadece tek bir tarayıcıda değil birçok tarayıcıda da karşımıza çıkmaktadır. Örneğin Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Edge gibi tarayıcılarda görülmektedir. Bu, Android telefonlarda da yaygın bir sorundur. 

Bağlantı Sıfırlandı Hatası Çözümü

Bunun birçok nedeni olmakla beraber sizlere çözüm yollarını göstermeden önce yapılması gereken en önemli adımdan bahsedeceğiz. Bağlantı sıfırlandı hatası düzeltmek için;

 • Windows tuşu + R’ye basın be çalıştıra Inetcpl.Cpl yazın.
 • İnternet özelliklerini açacak, bağlantılar sekmesine tıklayın ve ardından LAN ayarları’na Tıklayın.
 • Proxy sunucusu altında, LAN’ınız için bir proxy sunucusu kullan seçeneği işaretliyse, İşaretini Kaldırın Ve tamama Basın.

En önemli adım bu şekilde olup birçok kullanıcı bu problemi verdiğimiz yöntemle çözerken sonuç alamayanlar için geniş çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız.

Proxy Ayarlarını Kontrol Edin

Bu sitenin kullanılamamasının ana nedenlerinden biri, bağlantı sıfırlama sorununun proxy ayarlarının yanlış olmasıdır. Site, proxy’nin engelleme listesine eklenebilir.

Proxy sunucusu IP adresinizi gizler ve İnternet hızını yavaşlatabilir ve web sayfalarının yüklenmesini geciktirebilir, bu da ağ, İnternet ve tarama faaliyetlerinde sorunlara neden olabilir. Bu sorunu çözmek için proxy’yi devre dışı bırakmalıyız. Lütfen aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Başlat Menüsüne Tıklayın Ve Ayarlara Gidin
 2. Ağ Ve Internet Seçeneğine Tıklayın
 3. Ara Sunucu Seçeneğine Tıklayın
 4. Ara sunucu Kullan işaretinin Kapalı Olduğundan Emin Olun

Bağlantı sıfırlama hatasını düzeltmek

Siteye erişilemeyen bağlantı sıfırlama hatasını düzeltmek için web sitesini İnternet seçeneklerinde güvenilen siteler listesine eklemeyi deneyebilirsiniz.

İnternet Seçenekleri uygulamasındaki ayarlar aynı zamanda tüm tarayıcılar için de geçerlidir. Güvenilir bir web sitesine bir web sitesi eklemek, o web sitesine erişimin önündeki tüm engelleri kaldırabilir. Lütfen aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Windows Tuşu + R Simülatörüne Basın.
 2. Çalıştır Kutusuna Inetcpl.Cpl Yazın Ve Enter Tuşuna Basın
 3. Güvenlik Sekmesine Gidin
 4. Güvenilen Sitelere Tıklayın Ve Siteye Tıklayın

Ağ Adaptörü Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Ağ sürücüsü beklemediğiniz bir anda zarar görebilir. Ayrıca, iyi sonuçlar elde etmek için ağ bağdaştırıcısını yeniden yüklemeniz ve ağ sürücüsünü güncellemeniz gerekir. Windows Update, aşağıdaki resimden nasıl yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

 1. İlk olarak arama yerine aygıt yöneticisi yazın
 2. Daha sonrasında aygıt yöneticisine girip görüntü bağdaştırıcılarına tıklayın
 3. Hangi sisteme sahipseniz sağ tıklayıp güncelleştire tıklayın

Chrome Tarayıcı Önbelleğini temizleyin

Google Chrome’u açın ve geçmişi açmak için Ctrl + H tuşlarına basın ve Gelişmiş seçeneğinde verdiğimiz bilgileri işaretleyin.

Ardından sol bölmedeki Gezinme verilerini sil’i tıklayın.

Ayrıca aşağıdaki onay kutusunu seçin:

 • Arama geçmişi
 • İndirme geçmişi
 • Çerezler ve eklenti verileri
 • Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar
 • Otomatik doldurma formu verileri
 • Şifreler

Şimdi Gezinme Verilerini Sil’i tıklayın ve hazır olmasını bekleyin.

Tarayıcıyı kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Antivirüs Programlarını Devre Dışı Bırakın

Bir virüsten koruma programı, bilgisayarınızdaki kötü amaçlı öğeleri önlemenize yardımcı olmalıdır. Ancak bazen iyi veya kötü ürünlerin kabulüne yol açar. Bu, Chrome web sitenize bir bağlantı isteğinde bulunduğunda sorunlara neden olabilir. Bu durumda, en iyi seçenek virüsten koruma yazılımını geçici olarak kapatmak ve ardından Chrome’un normal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir.

 1. Bilgisayarınızda Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Çıkan ekranda Güncelleme ve Güvenlik’i tıklayın.
 3. Soldaki Windows Güvenliği’ni seçin ve devre dışı bırakın.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı