TeknolojiYazılım

Bilgisayara Format Atma

Bilgisayar işletim sistemlerinin gelişmesi ile format atma teknikleri de tamamen değişti. Windows 7’ye kadar olan süreçte CD, DVD, USB üzerinden atılan formatlar artık tamamen tek tuş ile atılır duruma geldi. Recovery sistemi ile formatlarınızı bilgisayar içerisinden atabileceksiniz. Windows 8 ile başlayan bu yeni teknoloji sayesinde bilgisayarlarınıza evden format atabileceksiniz.

Belirli marka bilgisayarların ürettiği modeller içerisinde klavye üzerine koyulmuş format tuşları bulunurken, diğerlerinde formatı içeriden atmanız gerekebilir. Format atma işlemlerinde Windows 10 sistemi içerisinde ayarlar sekmesine giriş yaparak atacağınız format, belirli birkaç önemli adım ile kısıtlandırılmıştır.

Bilgisayarınızı tamamen fabrika ayarlarına döndürebileceğiniz gibi, sadece sistem dosyalarını temizleye de bilirsiniz. Sistem dosyalarına bulaşabilecek herhangi bir virüs format atma işlemlerine engel olabileceği gibi bu tarz durumların yaşanmaması için bilgisayarınızda genel koruma gerektiren, firmanızın bilgisayar alırken içerisine kurduğu anti virüs programlarını kullanmanız faydalı olacaktır.

Bilgisayar bozuk sistem dosyalarını onar seçeneği ile eksik dll dosyaları dahil birçok eksik veya bozuk dosya tespit edilip onarılacaktır. Bu işlemlerde tamamen veri kaybı yaşamamanız için yedekleme işlemlerini gerçekleştirmeniz faydanıza olacaktır.

Format Atarken Dikkat Edilmesi Gereken İşlemler

Format atılması sırasında bilgisayarınızda bulunan tüm verilerin zarar göreceği veya tamamen silineceğini bilmeniz gerekir. Bilgisayar formatı sırasında herhangi bir tuş ile temasınızın olmaması gerekir. Format dosyalarından herhangi bir kombinasyonu çalıştırmanıza neden olabilecek tuşlar, format bitiminde bilgisayarınızın hatalar zinciri ile karşılaşmasına neden olacaktır. Bilgisayarınızın sorunu kolay ve basit dokunuşlar ile çözülebilecek haldeyse format atmamanızı öneriyoruz. Format bilgisayarınızın ömrünü azaltacağı gibi sistem dosyaları üzerinde de sürekli güncelleme sorunu ile karşılaşacaksınız. Mecbur kalmadıkça ram, hard disk, cpu sağlığı için format atmayınız. Format atma işlemlerinden sonra bilgisayar sürücülerinin tam olarak yüklendiğinden emin olduktan sonra kullanıma başlayınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı