Yazılım

Bilgisayarın Format Atılma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Bilgisayarlar, zamana zaman yavaşlayarak kullanıcılarını yarı yolda bırakabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da format işleminin yapılması bilgisayarınızın hızlanması için önemli olan bir güncelleme işlemi olarak ifade edilebilir. Bilgisayarın son format tarihini hatırlamayanlar ve bilgisayarların format tarihini nasıl öğrenirim? Diyenler için yazımız sizlerin dikkatini çekecek.

En son olarak format atılan tarihi öğrenmenin yolu olarak örneğin tamircinin format atıp atmadığını tam olarak anlayabilmek için de bu yöntem kullanılabilir. Windows WP, Vista, 7, 8, 19 gibi bütün Windows’lar için geçerlidir.

Son olarak format atıldığı tarihi öğrenmek için işletim sisteminin tam olarak versiyonunu Product ID, sistem üretici, ana kart marka ve model olarak, BİOS Version ve Network bilgiler ve Hayper-V hakkında bilgileri edinmeniz gerekmektedir. Format tarihi öğrenme ise Windows+R kısa yolu ile çalıştır penceresi açarak daha sonra çıkan ekrandan CMD yazarak enter tuşuna basarak açılan ekrana systeminfo yazıp giriş tuşuna basın. Buradan görüntüleyebilirsiniz.

Bilgisayarın Ürettiği Tarihi Bulmak

Bilgisayarların öncelikle formatlarıyla alakalı bilgilerin yanı sıra üretim tarihlerini bulmakta çok kolaydır. İlk yazımız da bilgisayarın format tarihini nasıl öğrenebilirim? Şeklinde sorulan sorulara yanıt verdik. Peki bilgisayar üretim tarihi nasıl bulunuyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Notebook ve masaüstü olarak kullanım sağlanan Windows’un yüklenmiş olduğu tarihi öğrenebilmek için öncelikle notebook ile birlikte gelen işletim sistemi kullanımını sağlamış olmanız gerekmektedir. Windows kurulumu imaj içerir ve her formatta fabrika çıkmış olduğu şekilde yüklenir. Başlat menüsünden CMD yazarak giriş tuşuna basabilirsiniz. Daha sonra komut satırından cmd/k/ systeminfo find olarak ilk yükleme tarihine basabilirsiniz.

Bilgisayarların Geçmiş Tarihli İşlemlerini Öğrenmek

Bilgisayarlarda yapılmış olan tüm işlemlerin belli başlı girdileri bulunmaktadır. Sorun olduğunda ise sistem yöneticilerinin ihtiyacı olan özellikle bilgisayardan anlayan kişilerin gözünden konuşacak olursak, kullanıcıların kendiliğinden bozulduğunu iddia etmeleri sonucunda bu kayıtlar açılarak neler yapıldığını bilen kişiler görmektedir.

Aynı zamanda bilgisayarın format tarihini nasıl öğrenebilirim? Şeklinde sorulan sorulara da bu yolla yanıt verebilecek bilgisayar bilginleri bulunmaktadır. Bu işlemler sonucunda hataların nereden kaynaklandığını ve bilgisayarda neler yapıldığını bu yolla çözmek mümkündür.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı