Yazılım

Bilgisayarınızda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

Gündelik kullanımlarda bilgisayar içerisinde ve internette gezinmeleri sıkça yaparız. İnternet üzerinde ve bilgisayar ekranlarında bazı bölümleri kopyalayamayız ve resme dökmek isteriz. Bu tip durumlar için geliştirilmiş olan ekran görüntüsü alma tuşları ve uygulamaları vardır.

Windows işletim sisteminde ekran görüntüsü almak oldukça basittir. Print Screen ( PrtScn ) tuşu sayesinde bilgisayar ekranınızda istediğiniz alanın ekran görüntüsünü rahatlıkla alabileceksiniz. Aldığınız ekran görüntüsü arayüze yazılacaktır. Bu aşamadan sonra boş bir paint dosyası açarak ekran görüntüsü aldığınız kısımı yapıştırınız. Bu işlemi gerçekleştirirken Crtl+V tuşlarını kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsünü paint ekranında görebileceksiniz. Daha sonra kaydet butonu ile resminizi kayıt edebilirsiniz.

Windows 8.1’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows sistemlerinde en farklısı kuşkusuz 8.1 sürümüdür. Standart ne kadar bildiğiniz fonksiyon varsa 8.1 bu fonksiyonların tersini uygulamaktadır. Ekran görüntüsü alırken Windows logo tuşu ile birlikte Print Screen tuşlarına basın. Ekran görüntünüz Resimler klasörünüze kayıt edilecektir.

Ekran Alıntısı Aracını Kullanma

Windows işletim sistemi içerisine yerleştirdiği Ekran alıntısı aracı ile ekran görüntüsü almayı kolaylaştırmıştır. Mod öğesini seçtiğiniz ekran yakalama aracında türü seçtikten sonra ekran kaydı almak istediğiniz alanı seçin ve işleminiz tamamlanacaktır.

Lightshot İle Ekran Görüntüsü Alma

Lightshot dünya genelinde en sık kullanılan ekran görüntüsü alma aracıdır. Taracıyılarınıza ve bilgisayarlarınıza kurabileceğiniz programda birçok fonksiyon ve seçenek vardır. Aldığınız ekran görüntüsü üzerine yazılar yazabilir, kırpabilir, ilgili tüm düzenlemeleri yapabilirsiniz. Aldığınız ekran görüntüsünü bilgisayarınıza kayıt etmenin yanı sıra isterseniz uygulamanın kendi sunucusuna yükleme gönderebilir, link paylaşımı yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı