TeknolojiYazılım

Bitly Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Bitly, popüler bir link kısaltma servisidir. Bu servisin bu kadar çok kullanılma sebepleri arasında uzun bir link paylaşımı yapmak yerine gayet sade ve pratik bir şekilde linki kısaltması ve profesyonel bir hava katmasıdır. Böylelikle insanlarla link paylaşımı yaparken daha sade bir link uzantısı tercih etmiş olacaksınız. Özellikle de Twitter’ın uygulamış olduğu 140 karakter kuralı karşısında link paylaştığınızda  60 kelimelik bir alanı doldurmasındansa 15 kelimelik daha az yer kaplayan ve size yazı yazmanız konusunda oldukça fazla yer ayırmasına yarayan bitly servisini kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu link kısaltma servisi saçma sapan reklamların çıktığı bir uygulama değildir. Ücretsiz bir şekidle linkleri kısaltmanıza ve insanlarla paylaşmanıza yarar. O yüzden üye olmanıza dahi gerek kalmadan bu link kısaltma servisini kullanabilirsiniz. Az miktarda da olsa para kazanma imkanınız mevcuttur. İnsanlarla paylaştığınız linklerin tıklanılması sonucunda sayıya ve tıklanılan ülkeye bağlı olarak kazanacağınız miktar değişmektedir. Fakat bu uygulamanın asıl kullanım amacı belirttiğimiz üzere uzun uzasıya giden linkleri daha da küçük hale getirerek anlaşılması güç link yapısı olmaktan kurtarmaktır.

Sade, Pratik ve Kullanışlı

Pek çok blog yazarı, sosyal medya kullanıcısı ve haber sitesi bitly’den faydalanmaktadır. Çünkü bitly karmaşıklığı engelleyerek sizlere çok daha efektif paylaşımlar yapmanıza olanak sağlar. Bitly’e ücretsiz kaydolarak linklerine ne kadar insanın tıkladığına göz atabilir, yeteri kadar kişide insan tıkladığında kazandığınız parayı hesabınıza çekebilirsiniz. Üye olmadan link paylaşımı yaptığınız takdirde linkinizi tıklayanların kaç olduğunu öğrenemezsiniz. O yüzden ne olur ne olmaz diye düşünerek siteye üye olmanızı tavsiye ediyoruz. Tıpkı Google’nin googl link kısaltma servisi gibi aynı amacı güderek çalışan bitly, kurulduğu günden bu yana yıllardır insanlara pratik bir url oluşturma fırsatı sağlayarak kullanıcı popülaritesini her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. Sizler de bit.ly adresine giderek hiçbir ücret ödemeden hesap oluşturabilir, insanlarla link paylaşımı yaparken daha basit bir anlayış ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik kullanımı da oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey kısaltmak istediğiniz linki yapıştırarak kısalt düğmesine basmak. Sonrasında site size kısaltılmış linki sunacaktır. Onu istediğiniz her yerde paylaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı