TeknolojiYazılım

Cd Yazma Programları Ne İşe Yarar?

Vcd ve dvd eskisi kadar kullanılmasa da günümüzde hala cd’lere ihtiyaç duyulmaktadır. Cd’ler bir zamanın usb bellekleri görevini görüyordu. Oyun yüklemek, program yüklemek, film izlemek için sıklıkla bilgisayarımıza takıp kullandığımız cd’lerin yerini şuan usb bellekler ve sıklıkla internet uygulamaları doldurmuştur. Peki cd yazma programları ne işe yarar? cd yazma programları nasıl kullanılır? cd’ye veri girişi nasıl yapılır? Bugün bu konuyu detaylı bir şekilde işlemeyi planlıyorum. İnternette bu konu hakkında oldukça fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünmekteyim. O halde geçelim cd yazma programlarının işlevlerine.

Cd’ler özellikle verilerin kopyalanmasında bir zamanlar oldukça etkiliydi. Yerini çok daha pratik olan usb flash bellekler doldurana kadar uzun yıllar aktif olarak kullanıldı. Günümüzde hala kullanılmaktadır fakat eski popülaritesinden eser kalmamıştır. CD üzerinden veri almayı az çok bilirsiniz. Cd yi bilgisayarınızın uygun bölümüne takarsınız ve dosya, uygulama açılır. Fakat CD’ye kendimiz nasıl veri yazacağız? Veri yazmak için ne yapmamız gerekiyor? Cd ye nasıl oyun atılır, uygulama atılır ve film eklenir? Bugün bunları işleyeceğiz.

CD’ye ile Veri Ekleme

Öncelikle bir cd yazma programına sahip olmanız gerekiyor. Kimi programlar ücretli iken birçok program ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Arayüzü ve kullanılma şekli oldukça basit ve pratik olan bir cd yazma programını internet üzerinden araştırma yaparak edinebilirsiniz. Daha sonra bu programı indirerek cd’nizi bilgisayara takınız. Programı açıp veri eklemek istediğiniz cd yi seçerek işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Cd yazma işlemi eskisi gibi sık kullanılmasa da günümüzde hala bütçesinin uygun olması sebebiyle tercih edilmektedir. Cd’lerin çizilmesi üzerine verilerin kalıcı olarak hasar görebileceği gibi bu konuda oldukça dikkatli ve titiz olunmalıdır. Hassas davranmadığınız takdirde cd’niz çizilebilir ve içindeki veriye ulaşamayabilirsiniz.

Verilerin yedeklenmesi konusunda usb bellek kadar olmasa da cd’lere de sıklıkla başvurulmaktadır. Bütçe bakımından cd’lerin usb belleğe göre daha uygun oluşu fakat sürekli kullanımda usb belleklerin daha avantajlı olduğunu belirtmeliyiz. O yüzden usb bellek çok daha fazla kullanılmaktadır. Cd’lere veya usb belleklere virüs bulaştırdığınız takdirde taktığınız her cihaza da virüs bulaşma ihtimali bulunmaktadır. O yüzden cd’leri ve usb bellekleri taktığınız cihazlarda virüs olmaması çok önemlidir. Bu cihazları takmadan önce ilk olarak bilgisayarınızda virüs taraması yapmanızı tavsiye ederiz. Cd’lerle ilgili veri yazma işleminin yapıldığını anlatan makalemizin sonuna geldik. Daha fazla bilgi adına sitemizi takip etmeye devam ediniz ve aklınıza konu ile ilgili takılan bir şey olursa yorum kısmından belirtebilirsiniz. Kısa süre içerisinde cevaplandıracağımızdan emin olun, sağlıcakla.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı