Yazılım

Chrome Artık Bilgisayarınızın Hafızasını Yiyip Bitirmesin!

Google, Chrome’un arka planda RAM’inizi doldurmaması için, açık ama aktif olmayan sekmeleri geçici olarak kapattığı yeni özelliğini test ediyor.

2015 yılında firma, tarayıcı tarafından kullanılan RAM miktarını azaltmanın bir yolu olarak “Tab Discarding” özelliğini duyurmuştu. İsminin aksine Chrome, bu özelliği kullanarak sekmelerinizi kapatmıyor, sistem hafızası azaldığında sekmelerinizi beklemeye alıyor. Böylelikle arka planda açtığınız o canavar site belleğinizi yemeye devam edemiyor. İhtiyaç duymanız halinde ise sekmeye tıklayarak kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Harika değil mi?

Google, “Tab Freeze” adı verdiği yeni özellikle de benzer bir yolu izliyor; fakat ondan farklı olarak sekmelerin nasıl kontrol edileceğini kullanıcının kararına bırakıyor. Böylelikle kullanıcı, otomatik olarak belirli süre kullanılmayan sekmeleri askıya alma, sekmeleri belirli sürelerde etkinleştirme gibi özgürlüklere de kavuşmuş oluyor. Özellik, zaten “Tab Discarding” özelliğini kullanan kişilerin epey ilgisini çekeceğe benziyor.

Sizce bu özelliğin sürekli kontrol gerektirmesi ve kullanıcının insiyatifine bırakması pratik olacak mı yoksa otomatik beklemeye alma özelliği daha mı iş görür nitelikteydi?

Tarayıcının şu anda dört farklı sürümü bulunuyor; Stable, Beta, Dev ve Canary. Bu özelliği kullanmak için Canary isimli versiyonu buradaki linkten indirebilir[1]  ve 79 Canary sürümünde bu özelliği ile test sürüşüne çıkabilirsiniz. Bir deneyeyim, ne zarar çıkacak derseniz adres satırına: chrome://flags/#proactive-tab-freeze yazıp aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilirsiniz:

• Default (off) →  Varsayılan (kapalı)

• Enabled (unused tabs are frozen after five minutes) →  Etkin ( beş dakikadır kullanılmayan sekmeler askıya alınır)

• Enabled freeze – no unfreeze (tabs won’t unfreeze until clicked) →  Sekme tıklanmadıkça etkinleştirilmez

• Enabled freeze – unfreeze for 10 seconds every 15 minutes →  Her 15 dakikada bir 10 saniye boyunca sekme etkinleşir.

• Disabled →  Devre dışı

Özelliği etkinleştirdikten sonra, chrome://discards adresinde tüm sekmelerinizin güncel durumu listelenecektir. Burada ayrıca istediğiniz sekmeyi etkinleştirebilir, çıkarabilir ve dondurabilirsiniz. Özgürlüğünüzün tadını çıkarın!

Ekstra Bellek için Teşekkürler Chrome!

Chrome’un nasıl bir hafıza canavarı olduğunu kullanıp da bilmeyen yoktur. Bu negatif özelliği hangi şekilde olursa olsun kontrol altına alabilmek güzel bir seçenek olacak. Artık çalışırken ya da oyun oynarken Chrome’u kapatmalıyım bilgisayar çok yavaşladı dediğimiz günler geride kalacak gibi duruyor.


Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı