Yazılım

Chrome Çok Fazla Kaynak Tüketen Reklamları Engelleyecek

Günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısı internette gezinirken kullandığı tarayıcıya çeşitli reklam engelleme eklentileri kuruyor. Bu sayede sayfalar bariz fark edilecek şekilde daha hızlı yükleniyor. RAM ve işlemcisi düşük özelliklerde olan bilgisayarları daha verimli kullanmak için bu eklentileri kullanmanın çok işe yaradığı bir gerçek.

Öte yandan bazı reklam formatlarında videolar, bazılarında ise görsel ve animasyonlar yer alabiliyor. Haliyle bu, her reklamın bilgisayarın kaynaklarını farklı oranda tüketeceği anlamına geliyor. Zaten ekranın tamamını kaplayan videolu reklamların düşük özelliklerdeki eski sistemleri ne kadar yorduğunu mutlaka siz de fark etmişsinizdir.

Neyse ki ABD’li teknoloji devi Google, çok fazla sistem kaynağı tüketen reklamların yol açtığı rahatsızlıktan haberdar. Blog sayfasında yayınladığı duyuruda şirket Chrome tarayıcısına gelecek yeni güncelleme ile kullanıcıların sistem kaynaklarını bu tür reklamlara karşı koruyacağını açıkladı. 

İnternet paketlerinin erkenden bitmesine son!

Yayınlanan yazıda “Kullanıcılarımızın bataryalarını korumak ve internet paketlerinin erkenden bitmesinin önüne geçmek için Chrome’a yeni bir güncelleme getiriyoruz. Bundan sonra internette gezinme deneyimini iyileştirmek için Chrome, her bir reklamın harcayabileceği sistem kaynağına sınırlama getirecek. Eğer reklam belirlenen bu sınıra ulaşırsa görüntülendiği çerçeve boş gözükecek ve bu yolla çok fazla kaynak tüketen reklamlar engellenmiş olacak” denildi.

Google reklamları kökten engellemek istemiyor

Aslına bakılırsa tüm bunları yapmaktansa Google da tıpkı Opera gibi tarayıcısına entegre bir reklam engelleme eklentisini hayata geçirebilirdi. Fakat bunu yapmak istememesi normal, aksi halde Google’ın Adwords ve Adsense servislerinin bir manası kalmazdı. 

Bilindiği üzere reklam gelirleri Google gibi birçok web sitesinin ayakta kalmasını sağlayan kaynakların başında geliyor. Bunu kökünden kesmek hiç kimsenin işine gelmeyeceği için şirketler daha çok kullanıcı dostu reklamların tasarlanmasını teşvik ediyorlar. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı