Yazılım

Chromium Kaldırma

Chromium tehditi günümüzde oldukça artmış ve artık çözülmesi gereken başlıca sorunlardan bir tanesi haline gelmiştir. Google Chrome tarayıcısının kaynak kodunu sağlamak için Google tarafından başlatılan açık kaynaklı bir Web tarayıcısı projesi olarak geçen bu sorun bilgisayar korsanları, Windows bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım göndermek için Chromium kullanmaktadır. Aslında Chromium bir virüs değildir. Kötü amaçlı yazılım olarak da geçmez. Ancak bazı hackerlar Chromium yapısı gibi davranarak kötü amaçlı yazılımları dağıtmak için kaynak kodunu kullandıklarından bu şekilde bilinmektedir. 

Bu tarayıcılar, çeşitli çevrimiçi reklamlar oluşturmak için bir sanal katman olarak tabir ettiğimiz bir alana sahiptir. Genel olarak, sahte Chromium tabanlı tarayıcılar tarafından oluşturulan reklamlar çeşitli e-ticaret web sitelerine yönlendirilir, ancak bazıları bilgisayarınıza vesize zarar verebilecek olan kötü amaçlı sitelere yönlendirir. Bu reklamlara tıklamak risklidir ve yüksek riskli reklam yazılımlarına veya kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına yol açabilir.

Chromium Nedir ?

Google’ın kendi Chrome’u da dahil olmak üzere birçok web tarayıcısı için temel olarak kullanılan, Google tarafından kurulmuş başka bir projedir. Chrome ve Chromium arasındaki fark, Chrome’un Google’ın web tarayıcısının bitmiş sürümü olmasıdır, oysa Chromium, üzerine chrome tarayıcısının bitmesi için yapılan ayrı bir tarayıcı olarak kabul edebiliriz, yani tamamlanması için oluşturulmuştur. Google Chrome’u güncellediğinde, açık kaynaklı Chromiumun en son kodunu kullanır ve ardından kendi özellikleri ve eklentileri ekler. 

Hatta Chromium’u kendiniz indirebilir Windows ya da Mac’inizde çalıştırabilirsiniz. Eğer merak ediyorsanız indirebilir ve Chrome’a ​​çok benzediğini ve hissettiğini görebilirsiniz. Bunu yapmanızı önermemekle birlikte tam bitmiş bir proje olmadığı için dezavantajlarını yaşamanızı istemeyiz.

Örneğin iş için kullandığınız bir bilgisayar varsa bitmemiş bir tarayıcıdan işlem yapmamaya özen gösterin. Ayrıca Chromium, Chrome’un yaptığı gibi kendini otomatik olarak güncellemez . Bu nedenle, güncellemeleri manuel olarak kontrol etmeniz veya eski bir sürümü çalıştırma riskini almanız gerekir. Tabii ki bunu yaptığınızda Chromium’un eski bir sürümünü çalıştırmak önemli bir güvenlik riski oluşturabilir. 

Chromium kendi sitesinden indirebilirsiniz fakat günümüzde kötü amaçlı yazılımları bu kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle pek fazla güvenildiğini söylenemez. Kötü amaçla değiştirilmiş bir sürümü indirme ve yükleme riskiyle karşılaşma ihtimalini de unutmamanız gerekir.

Kötü Amaçlı Chromium Yazılımından Kurtulma

Sisteminize Chromium virüsünün bulaştığını tespit ederseniz. Aşağıdakileri yaparsanız yardımcı olur:

 1. Çalışan tüm tarayıcılarınızı kapatın ve görev çubuğunuzun arama kutusunda Görev Yöneticisini arayın. Görev yöneticisi açıldıktan sonra, Google Chrome’a ​​benzer bir logoya sahip, ancak mavi renkte chromium.exe’yi arayın . Görünen tüm chrome.exe veya chromium.exe işlemlerini yok edin
 2. Denetim Masası’nı açın ve Programlar ve Özellikler bölümünü arayın ve burada herhangi bir Chromium veya şüpheli kötü amaçlı yazılım uygulaması görüp görmediğinizi belirleyin. Varsa  programı kaldırın. Chrome tarayıcısını kullandıysanız, bu klasör otomatik olarak orijinal verileri oluşturacaktır.
 3. Ardından, tüm tarayıcılarınızı açın ve Ayarlar’da yakın zamanda yüklenmiş tüm uzantıları veya eklentileri arayın. Herhangi bir şüpheli etkinlik tespit ederseniz, hemen kaldırın ve kaldırın.
Chromium Kaldırma

Chromium kötü amaçlı yazılımını internet tarayıcınızdan nasıl silebilirsiniz ?

Chromium kötü amaçlı yazılımınız bilgisayar sisteminizden kaldırılsa bile, indirdiğiniz öğeye eklenmiş başka kötü amaçlı yazılımlar olabilir. Bu eklentilerden herhangi birini ortadan kaldırmak için, tarayıcınızdan reklam yazılımlarını kaldırmak için adım adım bir talimat kılavuzumuz var.

Kötü amaçlı yazılımları internet explorer’dan kaldırın

 1. Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki Ayarlar çarkına tıklayın
 2. “Reklamları Yönet” i tıklayın
 3. Son zamanlarda kötü amaçlı olduğundan şüphelendiğiniz tüm uzantıları bulun
 4. Şüpheli girişi seçin ve buna göre kaldırın

Google Chrome’dan kötü amaçlı yazılımları kaldırın

 1. Tarayıcı pencerenizin sağ üst köşesinde bulunan chromedaki menü simgesini seçin
 2. “Diğer Araçlar” ı seçin
 3. “Uzantılar” a dokunun
 4. Kaldırılacak tüm şüpheli reklamları ve uzantıları belirleyin ve ardından “Kaldır” ı seçin

Chromium Kötü Amaçlı Yazılım Zararları

Yapılan ve rastlanılan özellikten bir tanesi, reklamları açılır pencere şeklinde veya girdiğiniz herhangi bir web sitesinde gösterebilir. Sizi kötü amaçlı web sitelerine yönlendirmeye zorlayabilir. Aynı zamanda tüm hareketlerinizi düzenli olarak kaydedip uzaktaki bir sunucuya gönderebilir. Artık neredeyse tüm bankacılık ve resmi işlemleri online olarak yaptığımız düşünüldüğünde, virüsün hepimiz için çok ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturduğu söylenebilir.

Chromium Kötü Amaçlı Yazılım Belirtileri

 • Varsayılan tarayıcı, izniniz olmadan Chromium olarak değiştirilebilir.
 • Varsayılan ana sayfa ve arama motoru, izniniz olmadan genellikle kötü amaçlı web siteleri olarak değiştirilebilir.
 • Web tarayıcınızı kullanırken kötü amaçlı web sitelerine yönlendirilebilirsiniz.
 • Bilgisayarınız yavaş veya yanıt vermiyor ise de olabilir.
 • Chromium tarayıcısını bilgisayarınızdan “Programlar ve Özellikler” ile kaldıramazsanız bu da en net belirtilerinden biridir.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı