Yazılım

CMD Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Windows işletim sistemi olarak bilinen CMD yani açılımı Commands adı ile yerleşik bir şekilde program bulunmaktadır. Bu program ise günlük Windows kullanımında pek kullanılmayan ve CMD programı olarak Windows’ta ince ayarlar ile yapılmaktadır. CMD dosyasını nasıl oluşturulur? Olarak sorulan sorulara verilecek yanıtlardan bir kaçı komut olarak karşınıza çıkan işlemleri CMD komutları olarak neler yapabileceğinizi sizlere aktaracağız.

Windows CMD komutları, olarak kolay bir şekilde ince ayarlar yaparak bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Windows 95, Windows 98, Windows 9 8 SE, Windows ME, Windows 2000, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7 ve Windows 10 için çalışan komutlar olarak ifade edilebilir.

CMD komutları olarak bu sayede Windows ustası olabilmeniz de mümkündür. DOS tabanlı olarak programları başlatabilirsiniz ve aynı zamanda Windows’unuz çöktüğü zaman da ise DOS modanda programlarınızı açabilir ve düzeltme işleminizi yapabilirsiniz.

CMD Komutları Hakkında

Bu kodlar çok uzun bir şekilde sıralanmaktadır. Fakat sizlere bu komutların sadece birkaç tanesinden bahsedeceğiz. Öncelikle CMD Dosyası nasıl oluştururum? Sorusunun bir nevi cevaplarından biri olan bu komutların birincisi olarak, CMD komutları-A olarak aktif bir dizindeki yer alınması halinde spesifik olarak dizinleri programlara veri dosyaları olarak açma izni vermektedir.

Belli bir dosya da ise uzantıyı ilişkili olarak dosya türüne göre görüntüler ve değiştirir. ATM bağdaştırıcısı olarak bağlantı bilgilerini görüntüleyebilirsiniz ve tek bir dosyanın ya da bir dizinin özniteliklerini değiştirebilirsiniz. Bu ve buna benzer birçok komut bulunmaktadır.

Dosya ve Klasör Yolunu Komut İstemine CMD Aktarımı

Dosyalar bazı zamanlarda klasörün yolu olarak CMD komut istemi olarak kolay bir şekilde aktarım olarak bir yolunu arayabiliriz. Varsayım olarak ise belgeler klasörler htaccess ismindeki klasöre komut istemindeki çalışan exe dosyasına CMD belgeleri olarak ve bu dosyaya kaydolabilmektedir.

Aktarım işlemini ise Windows’tan R tuşu ile birlikte basarak komutu çağırabilirsiniz. CMD Dosyası nasıl oluşturulur? sorusuna ise bu şekilde de yanıt bulabilmeniz mümkündür. CMD komutların düzenli olarak izlenmesiyle birlikte çağrılabilir ve aktarım işlemi kolay bir şekilde sağlanabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı