Yazılım

Cmd Komutları İle Nasıl Format Atarım?

CMD komutlarıyla format atabilmek mümkün bir durumdur. CMD ekranlarında format atabilme durumu biraz bilgi gerektiren durumlardandır. Bu nedenle genellikle CMD komutları ile nasıl format atarım? Soruları sıkça sorulmaktadır. Bu işlem için USB bellekten format işlemini atmaya ve engel yok ise bu işlemi USB Flash bellek ten format atmanızı önerebiliriz.

Microsoft orijinal sitesi üzerinden işletim sistemlerini indirebilir ve USB olarak yazılımın formata başladıktan sonra bilgisayarların BİOS olarak tuşlama ile giriş yapıldıktan sonra format medyayı görebilmeniz mümkündür. Ok işareti ile üzerine getirilen enter’a basın medyanızı açtıktan sonra ise ileri tıklama işlemi ile birlikte lisans anahtarı sizlerden istenecektir. Bu durumda anahtar yörüngelerini takip ederek kurulumu tamamlayabiliyorsunuz.

CMD Komut Sistemi Kurulumu

İşletim sistemi olarak Windows işletim sistemi can damarı olarak CMD ekranları olarak bize çok farklı bir şekilde kolaylıklar olmaktadır. Sizlere CMD komutları ile nasıl format atarım? Konusunda bilgileri aktarmaya devam edeceğiz. Sizlere anlatacağımız bu yöntem ile flash belleklerin kolay bir şekilde kurulumları ve açılmayan arızaların diskler ile %90 olarak onarımı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra 9 farklı aşama ile ilerlenen komutlar, CMD formatlama olarak sırası ile DISKPART-LİST DISK-SELECT DISK X olarak yerine gelen listelerde çıkmakta olan disklerin formatlaması ile onu yazmanızı ve bulamazsanız da kapasitelerin tahminini yaparak yazmanız gerekmektedir. Bunları takiben ise CLEAN-CREATE PORTITION PRIMARY-ACTIVE-FORMAT FS: NTFS WUICK-ASSIGN olarak son çıkan EXIT yazarak enter tuşuna basabilirsiniz.

CMD Liste Sırası

Listeleri sıralayacak olursak, en baştan başlayarak CMD komutları ile nasıl format atarım? Konusunda verilebilecek cevaplar olarak karşınıza çıkabilecek bir yazı olduğunu belirtebiliriz. Bu yazımızı okumaya devam edin.

Sıralama olarak öncelikle DISKPART disk yönetimi ekranını açan kısım, LIST DISK bilgisayara takılı olan diskleri listeler, SELECT DISK X ise X yerine listelendiğinde çıkan hangi disk ise format atılacak olan kısmı yazmalısınız. Bulamazsanız kapasitelerden tahminde bulunabilirsiniz. CLEAN ise disk yapısını temizler, CREATE PARTITION PRIMARY ise disk partitionlarını hazırlar. ACTIVE ise diski aktif eden kısım olarak ifade edilebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı