TeknolojiYazılım

Cpu Nedir?

Hızla gelişen teknoloji ağında sürekli olarak performans arayışındayız. Bilgisayar ve cep telefonları gibi birçok teknolojik cihaz alımlarında “işlemcisi nedir?” gibi soruları sıkça soruyoruz. İşlemci bilgisayarın merkezi işlem birimi diye adlandırdığımız terminojik kısaltılması CPU olan işlemciler, ilk olarak 1970’li yıllarda hayatımıza girdi. İlk çıktığı zamanlarda binlerce transistöre ev sahipliği yapıyorken, günümüzde milyonlarca transistörün silikon çip üzerinde birleştirilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Mantıksal ve aritmetiksel işlemlerin kolayca yapılmasına yarayan işlemciler, en basit deyimiyle bilgisayarın yazılım komutları dahil tüm verilerini işleyen bölümü olarak sınıflandırabiliriz.

İlk mikroişlemci üreticisi Intel 1970 yılında Intel 4004’ü üretti. Mikroişlemcilerin kısaltması olarak MİB teriminin ortaya çıkması ile geniş çaplı MİB Intel 8080 üretildi. Çalışma hızı ve üretim amacına göre değişkenlik gösteren işlemcilerin hız birimleri HZ, MHZ, GHZ olarak ifade edilmeye başlandı. İlerleyen ve gelişen teknoloji ağı ile günümüzdeki tüm işlemcilerde GHZ hız birimini görüyoruz.

CPU-İşlemci Nasıl Çalışır?

Aritmetiksel ve mantıksal işlemleri yapma yeteneğine sahip olan işlemciler, makine dili diye tabir edilen 0 ve 1’lerden oluşan komut sistemleri ile çalışır. Komutların yerine getirilmesi için işlemciye gönderilen sinyaller sayesinde milyonlarca transistör, matematikte dört işlem olarak tabir ettiğimiz temel matematiksel işlemlere dönüşmektedir.

Tüm bu işlemlerin gerçekleştirildiği birim ALU ( Arithmetic Logic Unit ) olarak adlandırılmaktadır.

İşlemci – CPU Nasıl Üretilir?

Intel üretim evrelerini bir dönem tüm dünya ile paylaşmıştı. HİGH-K işlemci üretim evrelerini paylaşan Intel’in paylaşım evrelerini anlatalım.

Yer kabuğunda oksijenden sonra en kolay bulunan element silikondur. Kum tanelerinden elde edilen silikon dioksit’i öncelikle saf hale getirmemiz gerekiyor. Külçeler halinde getirilen silikonlar 1mm kalınlığında kesilir. Kesilen katman ışığa dayanıklı bir tabaka ile kaplanır. İlerleyen evrelerde bakır sülfat çözeltisine batırılan plaka, elektroliz yöntemi sayesinde tüm plaka bakır ile kaplanmış olur.

Bakır kaplama daha sonra iyice temizlenir ve üç delik tamamen bakır kaplı şekilde ortaya çıkar. Bu üç delik bağlantıların birleşme noktasıdır. İşlemci üretiminin temeli bu aşamalara bağlıdır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı