Yazılım

Directv Nedir?

Başlangıçta, bu API’lerin adlarının tümü Direct3D, DirectDraw, DirectMusic, DirectPlay, DirectSound gibi Direct ile başlamıştır. DirectX adı, tüm bu API’ler (belirli API adları için ayakta duran X) için bir kısaltma terimi olarak icat edildi ve kısa sürede koleksiyonun adı haline geldi. Microsoft daha sonra bir oyun konsolu geliştirmek için yola çıktığında, X konsolun DirectX teknolojisine dayandığını belirtmek için Xbox adının temeli olarak kullanıldı. X’in ilk adı, XInput ve Çapraz Platform Ses Oluşturma Aracı (XACT) gibi Xbox için tasarlanan API’lerin adlandırılmasında ileriye taşınırken, DirectX deseni Direct2D ve DirectWrite gibi Windows API’leri için devam etti.

Direct3D (DirectX içindeki 3D grafik API’si) Microsoft Windows ve Konsolların Xbox serisi için video oyunlarının geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılır. Direct3D ayrıca CAD/CAM mühendisliği gibi görselleştirme ve grafik görevleri için diğer yazılım uygulamaları tarafından da kullanılır. Direct3D DirectX’in en yaygın olarak herkese açık bileşeni olduğundan, birbirinin yerine kullanılan “DirectX” ve “Direct3D” adlarını görmek yaygındır.

DirectX yazılım geliştirme kiti (SDK), yeniden dağıtılabilir ikili formda çalışma zamanı kitaplıklarının yanı sıra kodlamada kullanılmak üzere eşlik eden belgeler ve üst değerlerden oluşur. Başlangıçta, çalışma süreleri yalnızca oyunlar tarafından veya kullanıcı tarafından açıkça yüklenirdi. Windows 95 DirectX ile piyasaya sürülmedi, ancak DirectX Windows 95 OEM Service Release 2 ile dâhil edildi. Windows 98 ve Windows NT 4,0, o zamandan beri yayımlanan Windows’un her sürümü gibi DirectX ile birlikte gönderildi. SDK ücretsiz olarak indirilebilir. Çalışma süreleri tescilli, kapalı kaynak yazılım olmakla birlikte, SDK örneklerinin çoğu için kaynak kodu sağlanır. Windows 8 Developer Preview sürümünden başlayarak DirectX SDK, Windows SDK’ya bütünleşmiş edilmiştir

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı