TeknolojiYazılım

Disk Yazmaya Korumalı Hatası

Disk yazmaya korumalı hatası, günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısının sıkça karşılaştığı hatalar arasında yer almaktadır. Disk yazmaya korumalı hatası genellikle virüs sorunları nedeniyle olmaktadır. Bilgisayarınızın kendini koruması veya taşınabilir diskinizin kendini kilitleyip koruma altına alması ile karşımıza çıkmaktadır. USB diskinizi bilgisayarınıza taktığınızda “Disk yazmaya korumalıdır” mesajı ile karşılaşmak ciddi gerginliklere neden olabilir.

USB diskinizi virüse karşı kontrol ederek bu hatanın giderilebilmesi için bir başlangıç olabilir. Virüsler genellikle yazma-koruma hatası vermeye programlıdırlar. Bazı USB sürücüleri veya hafıza kartı kitlerinin yazmaya karşı kilitleme seçenekleri vardır. Bilgisayarınıza takmadan önce yan tarafında bulunan kilit düğmesinin açık olduğundan emin olun.

USB diskinizin tamamen dolu olmadığından emin olabilmek için USB üzerine gelerek Özellikler kısmından disk kapasitesini kontrol edebilirsiniz.

Diskinize kopyalamaya çalıştığınız dosyaların, dosya yolları bozuk veya salt okunur şekilde kayıt edilmiş olabilir. Böyle durumlarda dosya konumunu tam kontrol edip, dosyanın üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra özellikler kısmından salt okunur butonunu kaldırdıktan sonra kopyalama işlemini tekrar deneyiniz.

Diskpart Komutu

Üst kısımda anlattığımız işlemler hatanın çözülmesinde işe yaramadıysa, Başlat çubuğunda yer alan “Komut Satırı” kısmına giriş yapınız. Yönetici olarak çalıştır yaptıktan sonra çıkan kısma “diskpart” yazarak enter tuşuna basın. İşlemlerin devamında “list disk” yazıp enter tuşuna tekrar basınız. Liste içerisinde çıkan disklerden “Select Disk” yazarak satır başlarında yazan disk numarasını yanına yazarak enter tuşuna tekrar basın ve diskin seçildiğini görüntülediğinizde “attributes disk clear readonly” yazıp enter tuşuna basmanız halinde diskinizin tüm engelleri kalkmış, aynı zamanda diskte temizlenmiş olacaktır.

Format İşlemi

Daha basit bir yöntem ile disklerinizin üzerindeki koruma hatasını kaldırmak istiyorsanız, Disk üzerine sağ tıklama işlemi yapmanız halinde format veya biçimlendir gibi seçenekler ile üzerindeki engeli rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı