Yazılım

Dns Sunucusu Yanıt Vermiyor

İnternet kullanıcıları genellikle bir web sitesine bağlanmak istediklerinde belirli bazı hatalardan kaynaklı olarak “Dns sunucusu yanıt vermiyor” ekranı ile karşılaşırlar. Dns domainlerin numaralara çevrilmesi ile kullanılan bir sistemdir. IP adreslerinin Dns adreslerine çevrilmesi ve dağınık yapılı sistemlerin dünyanın her yerinde bulunan Dns kanalları üzerinden gerçekleşmesi ile internet üzerinde gezinme yapılmaktadır. Girmek istediğiniz internet sitesi modem aracılığıyla DNS sunucularına iletilir. DNS sunucuları internet sitesinin IP adresini çözümleyerek, kişinin internet sitesine erişimi sağlanır. DNS sunucularında olabilecek herhangi bir sorun nedeniyle, web sitesine erişimler sağlanamayacak ve “DNS sunucusu yanıt vermiyor” hatası ile karşılaşılacaktır. Bu hata ile çok nadiren de olsa DNS sunucusunun yanıt vermemesinden kaynaklanır.

DNS Hatasının Çözülmesi İçin Bazı Adımlar

Tarayıcı Değiştirme

Bağlantı sorununun tarayıcıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için farklı bir tarayıcı veya gizli sekme seçenekleri denenmelidir. Google Chrome üzerinden yapılan testler daha doğru daha net yanıtlar vermektedir. Eğer hata tarayıcı kaynaklıysa tarayıcınızın güncel olduğundan emin olun.

Güvenlik Duvarı Kapatma

Tarayıcınızı değiştirdiniz fakat halen Dns hatası ile karşılaşıyorsanız, bu tip durumlarda güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol etmenizde fayda var. Güvenlik duvarı kapatma işlemi yapıldıktan sonra hala aynı hata ile karşılaşıyorsanız bir sonraki adıma geçmenizi öneriyoruz.

Bilgisayarı Yeniden Başlatma

İşletim sistemi kaynaklı TCP/IP yazılımlarında bir sorun ortaya çıktığında DNS sunucusu yanlış yazıldığında bu durum ortaya çıkabilmektedir. Eğer bu tip durum ile karşılaşırsanız bilgisayarınızı yeniden başlatmanız tüm sistemin yeniden varsayılanlara döneceğini bilmelisiniz.

Modem Resetleme

DNS sunucularında oluşabilecek hataların en kesin çözümü modeminizi resetlemektir. Modeminizin tüm elektrik aksanını kapatınız. Ortalama 30-45 saniye arası bekledikten sonra modeminizi tekrar açınız. Modem yeni IP adresi alacağı için DNS sunucularınızda tamamen modem üzerinden yenilenecektir.

Farklı Bir DNS Sunucusu Deneme

Dns sunucuları otomatik belirleme seçeneği tüm bilgisayarlarda işaretlidir. Bilgisayar bilginiz tam ise ve nereden düzenleme yapacağınızı biliyorsanız DNS ayarlarını değiştirmenizde fayda var deriz. Google DNS, Open DNS gibi alternatif DNS sunucularına yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı