Yazılım

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nedir?

Bazen internette gezinirken, internet bağlantısında sorun olmamasına rağmen  ve linkte (URL) bir hata olmamasına rağmen web siteleri doğru bir şekilde yüklenmez ve bu hatayla karşı karşıya kalırsınız. Tüm dünyada en sık kullanıllan web tarayıcısı olan Google Chrome’da kullanıcılar internet sayfasının yüklenmesinde bir sorun oluştuğunda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN çoğunlukla bu hatayı görürler.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Neden Görülür?

Kullanıcılar bu hatayla karşılaştıklarında ne olduğunu anlamayabilirler fakat bu sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Domain Name System ya da kısaltılmış olarak DNS, web sitelerine erişimi sağlayan şeydir. Siz bir internet sitesine girmeye çalıştığınızda DNS, bu linkin IP adresini arar. Eğer DNS herhangi bir sonuç bulamazsa, internet tarayıcısı kullanıcıya bununla ilgili bir hata mesajı gösterir.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

– VPN ve Antivirüs’ü Devre Dışı Bırakmak

Antivirüsü devre dışı bırakmak için bilgisayarınızda yüklü antivirüs programını açıp kontrol panelinden devre dışı bırakabilirsiniz.VPN’i devre dışı bırakmak için ise aşağıdaki adımları izleyin;

  1. Kontrol Paneli menüsünde, “Ağ Bağlantıları” seçeneğini bulun ve çift tıklayın.
  2. Devre dışı bırakmak istediğiniz VPN’nin üzerine gelin ve pencerenin sol tarafında ya da üst kısmında çıkan “Bu bağlantının ayarlarını değiştir” seçeneğini seçin.
  3. Pencerenin üst kısmındaki “Ağ Oluşturma” sekmesini seçin ve “Kaldır” yazısına tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

– DNS Önbelleğini Temizlemek

DNS önbelleği, geçmişte girdiğiniz web sitelerinin IP adreslerini saklar. Eskiden ziyaret etmiş olduğunuz IP adresleri bu sorun yola açabileceği için önbelleği temizlemek bu hatanın çözülmesine yardımcı olabilir. Önbelleği temizlemek için Windows’da komut sistemini yönetici olarak çalıştırmak gerekir. Daha sonra ise “ipconfig/flushdns” yazın ve enter’a basın.

Eğer önbelleği temizlemek işe yaramadıysa DNS sunucunuzu değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak bilgisayarınız internet sağlayıcınızdan veya modeminizden gelen sunucuyu kullanır. Ancak, bu sunucu adresi DNS sorunları yaratabilir. Bu sorunu yaşamamak, daha iyi bağlantı hızı ve güvenilebilirlik için çoğu kişi OpenDNS veya Google DNS kullanmayı tercih eder. Aşağıdaki aşamalar DNS sunucunuzu değiştirmenize yardımcı olacaktır:

Eğer hala sorunun çözüme ulaşmadıysa son çare olarak DNS sunucunuzu değiştirmeniz gerekmektedir. Siz eğer bu ayarları daha önce değiştirmediyseniz bilgisayarınız varsayılan olarak modeminizden gelen sunucuyu kullanır. Ancak görüldüğü gibi bu sunucu adresi DNS sorunları yaratabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek DNS sunucunuzu değiştirebilirsiniz:

  • Kontrol Paneli menüsünü açın ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi”ne girin.
  • Açılan pencerede “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin”e tıklayın. Bağlantı listenizi görebileceğiniz bir pencere açılacak.
  • Açılan pencerede kullandığınız bağlantıya sağ tıklayın ve  “Özellikler”i seçin.
  • “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)”ü bulun ve seçin, daha sonra ise “Özellikler”e tıklayın.
  • Pencerenin alt kısmında iki adet boşluk göreceksiniz. Buradan PC’nizin hem tercih edilen, hem de alternatif sunucu adreslerini değiştirebilirsiniz. Google’un adresleri 8.8.8.8 ve 8.8.4.4’dür
  • Hem tercih edilen, hem de alternatif adreslerini girdikten sonra, Tamam’a tıklayın.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı