Yazılım

E- Nabız Sistemi Nedir?

E-Nabız sistemi nasıl çalışır? E-Nabız sistemine nasıl giriş yapılır? E-Nabız sistemi ne işe yarar? Sağlık bakanlığı tarafından işleme geçilen bu sisteme e- devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sağlık kayıtlarınıza istediğiniz zaman ulaşabilme imkanı sunmaktadır. Bir diğer anlamı da Kişisel Sağlık Sistemi’dir. Peki ya E-Nabız sistemine nasıl kayıt olabilirsiniz? E nabız sistemini kullanmanız için gerekli şartlar nelerdir? Bu makalemizde sizlere konu hakkında bilgi vereceğiz.

E Nabız nedir?

E-nabız ile kendi adınıza belirtilen sağlık bilgilerine ulaşabilir ve onları yönetebilirsiniz. E devlet üzerinden giriş yaparak kayıtlarınıza rahatlıkla göz atabilirsiniz.  Belirttiğimiz link üzerinden  sisteme giriş yapabilirsiniz. Peki E nabıza nasıl girebilirsiniz? E nabıza girmek için yapmanız gereken işlemleri tek tek anlatacağız. Bahsedeceğimiz iki yöntemden birini seçerek işleme başlayabilirsiniz. Bu yöntemleri gerçekleştirmek için e devlet şifresine veya e nabız şifresine ihtiyacınız olacağını şimdiden hatırlatalım ve e nabız giriş yöntemlerini anlatmaya koyulalım.

E-Nabız Giriş Yöntemleri

Sisteme girebilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır. Yöntemlerden ilki yukarıda bahsettiğimiz üzere internet sitesini kullanmaktadır. https://enabiz.gov.tr   adresine girerek sizler de e nabız kaydınıza bakabilirsiniz. İkinci yöntemde ise e devlet sisteminden yararlanarak e devlete giriş yapmanız için gerekli olan tc adresi ve e devlet şifrenizi girerek nabız sistemine girebilirsiniz. E devlet şifrenizi ptt şubelerinden temin edebilirsiniz. E nabız şifrenizi ptt şubeleri size yakın değilse aile hekiminizden de geçici olarak e nabız şifresi alabilirsiniz.

E devlete girmek için e devlet şifresine sahip değilseniz mobil imza da kullanabilirsiniz. Muayene, tetkik ve tedavileriniz ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz harika bir sistemdir. Tedavilerinizin geçmişini merak ediyorsanız ve bunu nasıl yapacağınzı hakkında fikriniz yok ise e nabız sistemini kullanarak bütün bu özelliklere rahatlıkla erişebilirsiniz.

Bu sistem ortaya çıkmadan önce insanlar bu tarz bir sistemin ortaya çıkması için Sağlık Bakanlığı’na önerilerde bulunuyordu. Sağlık Bakanlığı bütün öneri ve istekleri dikkate alarak e nabız sistemini aktif etti. Böylelikle sağlık sistemi ile teknolojinin harika uyumu uygulamaya geçirilmiş  oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı