Yazılım

Giphy

Giphy 2013 yılında Alex Chung tarafından çıkarılan, video ve benzeri formatların görüntüleri alınarak GIF formatına getirilmesini sağlayan bir dönüştürücüdür. Aslında bu dönüştürme fikri ve gif yapma fikri fotoğrafların kişilere duyguları aktarma yetersizliği ile ortaya çıkıyor. Gif ilk önce arama motoru olarak kullanılırken daha sonrasında Facebook, İnstagram ve Twitter gibi platformlarda gönderi olarak paylaşılmaya başlamıştır. Sonrasında ise sadece bir arama motoru olmaktan çıkan Gif kişilerin kendilerini ifade etmek için kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. 2015 yılında ise yapımcı bir uygulama üreterek kişilerin kendi Gifini yapmasına olanak tanımıştır.

Bu akımın çıkmasıyla beraber birçok kişi kendi telefonu üzerinden Gif yaratarak sosyal medya programları üzerinden paylaşmıştır. Bu proje üzerinden uygulama yapımcısı ortalama 55 milyon değerinde bir yatırım toplamıştır ve bununla bir reklam, marka ve tanıtım ürünü haline gelmiştir. Bugün kişiler chat içerisinde bile emoji halinde Gif atmaktadır. Gif aynı zamanda sosyal medya üzerinden değil büyük şirketler tarafından da kullanılmaya başlamıştır. Öncelikle Microsoft kendi içerisine ve Outlook içerisine gif eklemesi yapmıştır. Daha sonrasında ise Coca- Cola bir kampana düzenleyerek kişilere Gif oluşturması ile ilgili bir tanıtım ve ortak reklam çalışma kampanyası yürütmüştür. Bununla beraber Disney, Calvin Klein ve benzeri birçok marka kendine ait Gif projesi üretmeye başlamıştır.

Giphy Nedir?

Giphy birçok farklı seçenek içerisinde bulunan giflerin toplandığı bir gif kütüphanesidir. Uygulama içerisinde birçok duygu ve düşünceyi ifade edebilecek gif türleri bulunmaktadır. Kişiler animasyonlar ve görsellerle kendi ruh hallerini sanal ortam üzerinden bu şekilde ifade edebilirler. Bununla beraber günümüzde popüler olan Messenger uygulamaları da bu gif ifade biçimlerini sıkça kullanılmaktadır. Kişiler Whatsapp veya Mesenger üzerinden istedikleri düşünce ifadesini yazarak kendilerine uygun gifleri kolaylıkla bulabilirler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı