Yazılım

Gizlilik Hatası

Ekranınızda gördüğünüz “bağlantınız gizli değil” yazısını gördüğünüzde panik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü bu hata internet kullanıcılarının çoğunda yaygındır. Ve bu hatayı çözmek oldukça kolaydır. Şimdi ise size bu hatanın sebebini ve çözümünü anlatacağız.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Neden Gözükür?

Bu hata mesajı kötü anlamda olmak zorunda değil. Bu hata sizi Google Chrome’da güvensiz bir web siteye girmekten koruyor. Tarayıcınız bir SSL bağlantısı yaparken hata fark ettiğinde ya da SSL sertifikasını doğrulayamadığında bu hata oluşur.

SSL Nedir?

SSL (Secure Socket Layer- Güvenli Soket Katmanı) veriyi güvenli tutmak amacıyla yapılmıştır. SSL şifrelemesi saldırganların ad, soyad adres ya da kredi kartı gibi kişisel bilgileri çalmasına engel olur. Web siteniz aracılığıyla bir alım satım yapacaksanız SSL kurmanızı öneririz.

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, Google Chrome sunucuya siteyi istemek amacıyla bir istek atar. Eğer SSL sertifikası geçerli değilse Google hemen bu web siteye girmenizi engelleyecektir. Boş bir sayfa göstermektense “bağlantınız gizli değil” hata mesajını gösterecektir.

SSL sertifikası dışında pek çok sebep vardır.

  1. Süresi dolmuş SSL sertifikası
  2. SSL sertifikasının sadece alan adına ait olması
  3. Güvenilir olmayan kurumların SSL sertifikası vermesi

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Nasıl Çözülür?

1.Tarayıcı önbelleğini, çerezlerini ve geçmişinizi temizleyin

Bazen tarayıcı önbelleğinize fazla yüklenmiş olabilirsiniz ve bu da hataya sebebiyet verebilir.

2.Gizli modu deneyin

Öncelikle gizli modu kullanarak sorunun önbellekle ilgili olup olmadığını kontrol edinç, daha sonra da gizli modu kullanarak web siteyi ziyaret edin. Sorun hala devam ediyorsa sorunun kaynağı web sitenin belleği ve çerezlerinden kaynaklanmıyordur.

3.Antivirüs yazılımını veya internet güvenlik programını kontrol edin

Bazı internet güvenlik programları HTTPS için tarama yaparlar. Bu özellik aktifse sıra dışı SSL sertifikalarını ve bağlantılarını engelleyecektir. Bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekebilir.

4.Sayfayı yenileyin

Muhtemelen SSL sertifikası yeniden çıkarılıyordur ya da tarayıcınız sunucuya istek yollamakta başarısız oluyordur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı