Yazılım

Google Chrome 83 Güncellemesi Yayınlandı

Google dünyanın en çok tercih edilen tarayıcısı Chrome’u 83 numaralı versiyona yükseltti. Bu güncelleme tarayıcının hayatımıza girdiği 2009 yılından bu yana aldığı en köklü yenilikleri bünyesinde barındırmasıyla öne çıkıyor.

v83 numaralı güncellemede var olan ufak tefek hatalar giderilmiş, üstüne tarayıcıya yeni özellikler eklenmiş. Bunların arasında çerez dosyaları yönetmek için yeni ayarlar, yeni Güvenlik Kontrolü seçeneği, sekmeleri gruplandırma özelliği, web form elementleri için yeni grafikler, barkod okumak için yeni API, yeni anti-XSS güvenlik özelliği ve gelişmiş güvenlik önlemleri yer alıyor.

Birçok yenilik hayata geçirildi

Bahsettiğimiz “Gelişmiş güvenlik önlemleri”ni biraz açmak gerekirse, Chrome 83’ün artık HTTP bağlantıları üzerinden dosya indirilmesini engellemeye başladığını söyleyebiliriz. Bunun için sitelerin SSL bağlantısına sahip olması isteniyor. 

Ek olarak gizli sekme açıldığı zaman kullanıcılar artık üçüncü parti çerez kodlarını da engelleyebilecekler. Önceden bunun için reklam engelleme eklentilerinin gizli sekmede de aktif çalışmasını ayarlamak gerekiyordu. Neyse ki Google artık kendiliğinden bu seçeneği sunmaya başladı.

Chrome 81’den direkt 83’e terfi etti

Bu arada Chrome kullanıcıları bir şeyi fark etmiştir: Bu güncellemeden önce Chrome’un sürümü 81 idi. 82 atlanarak 83’e geçilmiş. Bunun sebebi Google’ın Koronavirüs salgını nedeniyle 82 numaralı güncellemeyi iptal etmiş olması. Sonuç olarak Chrome 82’nin özellikleri Chrome 83’e aktarılmış. Yıl sonuna kadar daha fazla güncellemenin çıkacağı da belirtiliyor.

Güncelleme nasıl indirilir?

Çok basit. Bunun için yapmanız gereken Chrome’un açıp sağ üst köşedeki 3 nokta şeklindeki ikona tıklamak. Ardından Ayarlar > Chrome Hakkında bölümüne girdiğinizde tarayıcı son güncellemeyi otomatik olarak indirecektir. 

Veya bunlarla hiç uğraşmamak için adres çubuğuna “chrome://settings/help” yazabilirsiniz.

Güncellemenin geçerli olması için Chrome’un kendisini yeniden başlatmasına izin vermeniz gerekiyor. Ardından Chrome 83 numaralı yeni sürüme yükselecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı