Yazılım

Google Meet Herkes İçin Ücretsiz Oldu

Video konferans uygulamaları şu sıralar hiç olmadıkları kadar popüler hale gelmiş durumdalar. Mesela Zoom, veri gizliliği ihlali yaptığının ortaya çıkmasına rağmen Koronavirüs salgını yüzünden evinden çalışmaya başlayan personellerin gözdesi haline gelmiş durumda. Keza birçok aile, sevdikleriyle WhatsApp ve Google Hangouts gibi alternatif uygulamalar aracılığıyla görüntülü iletişim kuruyorlar.

Google ise Zoom’un liderlik tahtını ele geçirmek için Google Meet isimli video konferans servisinin herkes tarafından kullanılabileceğini duyurdu. Üstelik bunun için aranan tek şart kullanıcının herhangi bir e-posta adresine sahip olması, o kadar. Yani artık Gmail kullanma zorunluluğu dahi yok.

Zoom bu yüzden popüler olmuştu

Hatırlanacağı üzere ilk başlarda insanların Zoom’u tercih etmesinin sebebi tam da buydu aslında. Video konferans odalarına girmek için herhangi bir üyelik kaydı oluşturmak gerekmiyordu. Tabii bu ilk bakışta kulağa hoş geliyor olsa da beraberinde çeşitli güvenlik açıklarını da getirdi. Zoombombing adı verilen saldırı yöntemiyle kötü niyetli kişiler davetli olmadıkları konferans odalarına dahil oldular ve ortaya nahoş görüntüler çıktı.

Google ise bu noktada gayet temkinli bir politika izliyor. İyi niyetli kullanıcıların sisteme dahil olup görüntülü konuşmaya başlamaları gayet kolay. Sırf bu sebepten olsa gerek Google Meet her gün yaklaşık 3 milyon yeni kullanıcıya hizmet sunuyor.

Google imkânı olsa e-posta bile istemeyecek

Kapılarını ardına kadar açan ve adeta  “Ne olursan ol gel” diyen Google, Meet servisini kullanmak için sadece e-posta adresi istemekle yetiniyor. Üstelik şirket bu kişisel bilginin hiçbir şekilde reklam ve pazarlama maksatlı kullanılmayacağının sözünü de vermiş durumda. 

Giriş yaptıktan sonra hiçbir şekilde ücret ödemeden Google Meet’i kullanmaya başlayabilmeniz mümkün. Google Takvim üzerinden sanal toplantı ayarlamak gibi seçenekleriniz de var üstelik.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı