Yazılım

Google Mesajlar RCS Desteği İki Ülkede Aktif Hale Getirildi

Google’ın başta Pixel ve stok Android sürümüne sahip akıllı telefon modellerinde kullanılan Google Mesajlar uygulamasının RCS desteği iki ülkede kullanılabilir hale geldi.

Teknoloji devi Google’ın kendi akıllı telefonları, stok Android sürümüne sahip akıllı telefonlarda ve pek çok sayıda akıllı telefon modelinde SMS gönderimi ve alımı için kullanılan Google Mesajlar uygulamasının RCS desteği aktive edilmeye başlandı. RCS yani Rich Communication Services, Türkçe karşılığı ile Zengin İletişim Servisleri, SMS teknolojisinin modern hali olarak ifade ediliyor. RCS ile birlikte kullanıcılar internet kullanarak yüksek çözünürlüklü fotoğraflar gönderiyor ve pek çok anlık mesajlaşma uygulamasında karşımıza çıkan “yazıyor” durumunun görülmesini sağlıyor.

Google’ın Mesajlar uygulamasına getirdiği RCS desteği başlangıçta operatör tabanlı planlanmış ancak operatörler pek adım atmadığı için askıda kalan bir teknoloji olmuştu. RCS desteğini aktif hale getirmek isteyen Google, geç olsa da kendi sunucularını kullanarak RCS özelliğini kademeli olarak aktif hale getirmeye başladı. RCS desteğinin kazanan yeni ülkeler ise İtalya ve Singapur olarak açıklandı. Yayınlanan rapora göre kısa süre içerisinde Portekiz’de de RCS desteği sunulacak.

Google Mesajların RCS desteği sunucu tarafından aktif hale geliyor ve kullanıcılar Mesajlar uygulamasına girdiklerinde bir uyarı görerek özelliği aktif hale getirebiliyor. RCS desteğine sahip uygulamalar arasında Google Mesajlar ve Samsung Mesajlar uygulaması yer alıyor. RCS desteğinin kısa süre içerisinde diğer ülkelerde ve diğer SMS uygulamaları tarafından da desteklenmesi bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı