Yazılım

Görev Yöneticisindeki Svchost Nedir?

Aktif bilgisayar kullanıcılarının sıkça giriş yaptığı yerlerden bir tanesi görev yöneticisidir. Görev yöneticisine giriş yaptığınızda hizmetler bölümünde veya uygulamalar bölümünde sıkça karşımıza çıkan Svchost.exe nedir? Sorusuna yanıt veriyoruz.

Bilgisayarınız zaman zaman arka plan uygulamaları ile yavaşlamaktadır. Yavaşlamalar sonucunda hangi uygulamaların daha fazla CPU tükettiğini anlamak için görev yöneticisine giriş yaparız. Görev yöneticisi içerisinde sıkça karşımıza çıkan ve kapatamadığımız Svchost.exe Windows 10 kullananlar için Service Host, DLL dosyalarından yüklenen hizmetleri maskelemek için kullanılmaktadır. Hizmetler bölümüne baktığınızda birden fazla Svchost.exe görüntüleyeceksiniz. Bu maskeler sayesinde bilgisayarınızın herhangi bir DLL dosyasında oluşabilecek hatalar diğer DLL dosyasını etkilemeyecektir. Svchost.exe bilgisayar işletim sistemleri için yeri oldukça önemlidir ki bu nedenden dolayı işlemlerini sonlandıramıyoruz.

Neden Çok Fazla Svchost.exe İşlemi Var?

Görev yöneticisine giriş yaptığımızda karşımıza 10’larca svchost.exe dosyası çıkıyor. İşlemciniz ne kadar güçlü olursa olsun DLL işlemleriniz tek maske altına toplanmış olsaydı, yüksek bir ihtimalle sistemlerinizde çöküşler olacaktı. Böyle bir durumda DLL sistemlerinde herhangi birinin çökmesi hepsinin çökmesine neden olurdu. Şuan ki sistemde herhangi bir DLL dosyasında çökme veya bozulma olması halinde diğerleri çalışmaya devam ediyor. Onarım işlemi için ise bilgisayarınızı sadece kapatıp açmanız yeterli oluyor.

Svchost.exe Virüs Mü?

Bilgisayarlarınızda bulunan ve sıkça karşınıza çıkan Svchost.exe bilgisayarınız için tehdit oluşturan bir yazılım veya işlemler bütünü değildir. Bilgisayarınızın sistemli olarak çalışması, uygulamalar ve oyunların düzenli olarak işlem, faaliyetlerini sürdürebilmesi için DLL dosyalarınızın maskelenmiş halidir. Bazı dosyalarınıza virüs bulaşması halinde ki bu çok istisnai bir durumdur, virüs olabilir. Fakat bu tip durumların önüne geçebilmek için Windows güvenlik duvarınızı kurun ve ek bir antivirüs programından yardım alın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı