Yazılım

Gpedit.msc Nedir?

Gpedit.ms bu dosyaya verilmiş kısa addır. Bu dosyanın gerçek adı Goup Policy Management, Türkçe karşılığı ise Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi’dir. Tanımsal olarak Gpedit.Msc yönetim aracından sistemimizde ki var olan bütün işlevlerin-işletimlerin izin verilip-verilmemesine yarayan araçtır. Gpedit.msc Windows XP Professional, Win 7, Win8’de çalışmakta ve son güncellemesi ile birlikte Win10 işletim sisteminde de çalışmaktadır. Gpedit.msc ulaşabilmek için Başlat > Çalıştır > gpedit.msc yazarak dosya dizinine ulaşabilir ve işlem gerçekleştirmek üzere çalıştırabilirsiniz. Eğer bu adımları izlediniz ve herhangi bir sonuca ulaşamadıysanız muhtemelen işletim sisteminiz Windows XP Home Editon’dur. Ne yazık ki bu işletim sisteminde gpedit.msc çalışmamaktadır.

Gpedit.msc İle Neler Yapılır?

Bütün aktif şekilde çalışan  Windows hizmetlerinin çalışıp, durdurulması, ağ yönetimi, şifre aracılığı ile bağlanma, Windows’un temel ayarlar için yetkiler, sistem kontrolleri ayarları için yetkiler, hesaplar üzerindeki yetkiler, çıkarılabilir depolama birimlerini okuma ve yazma izinlerini ayarlamanız mümkündür.

Örnek olarak;

  • Gpedit.msc’den Proxy ayarlarının değiştirilmesini yasaklama
  • Ağ bulma özelliğini kapatma
  • Gpedit.msc’den çalıştır durumunda kullanılan simgesini gizleme(WinXP-Win7-Win8)
  • Gpedit.msc’den kayıt defterinin çalışmasını engelleme

Gibi işlemleri şu şekilde çözebilirsiniz.

  • Bilgisayar yapılandırması > Tüm ayarlardan Proxy’nin değiştirilmemesi kuralını etkinleştirebilirsiniz.
  • Başlat > Çalıştır > Gpedit.msc Bilgisayar yapılandırılması > Ağ kısmından özelliğe çift tıklayıp etkinleştir seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.
  • Kullanıcı yapılandırması > Tüm ayarlardan başlat menüsüne çalıştır komutu ekle devre dışı bırakılarak yapılır. Win + R tuşu ile başlat menüsüne tekrar ulaşabilirsiniz.
  • Kullanıcı yapılandırması > Tüm ayarlardan kayıt defteri düzenleyicisi Regedit.exe’yi devre dışı bırakın

Genel olarak menü, sistem, kullanıcı, uygulama, araç-gereç, sistem komutları, uygulama komutları gibi özellikleri kontrol edebileceğiniz bir araçtır. Neredeyse bütün Windows işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz yardımcı bir araçtır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı