Yazılım

Güncellenen Edge Tarayıcısı Pinterest Entegrasyonuna Kavuştu

Microsoft tüm Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yüklü bulunan Edge tarayıcısını yeni özelliklerle güncelledi. Öne çıkan en büyük yenilik, okumaktan olduğunuz herhangi bir web sayfasından ayrılmadan Google’da arama yapmanızı sağlayan özellik. Sağ tıklayıp herhangi bir metni seçtikten sonra yeni sekme açmadan, aynı sayfa içinde arama yapabilmeniz artık mümkün.

Buna benzer bir özellik Chrome’un mobil sürümünde uzun süredir kullanılıyor. Gayet de işlevsel olduğunu söyleyebiliriz.

Ek olarak Microsoft, Edge tarayıcısı için popüler paylaşım platformu Pinterest ile de işbirliğine gitmiş. Bundan böyle Pinterest’te yer alan panolar tarayıcıya entegre olacak. Bu sayede kullanıcılar fotoğraf, metin ve linkleri tek bir yerden görüntüleyebilecekler. 

Bu özellik açıldığı takdirde Pinterest, Edge kullanıcılarına ilham kaynağı olabilecek içerik önerileri sunacak. Yakın tarihte Microsoft’un oluşturulan koleksiyonları OneNote’a transfer etme özelliğini Edge’e ekleyeceğini de yapılan son açıklamalar sayesinde öğrenmiş bulunuyoruz.

İlk etapta test edilecek

Tabii tüm bu yenilikler bir anda Edge’deki yerini almayacak. Bunun için Microsoft öncelikle test programına kayıtlı kullanıcılara güncellemeyi dağıtacak. Yeni eklenen özelliklerin kusursuz çalıştığından emin olunduktan sonra final sürüm yayına alınacak.

Bu esnada ABD’li teknoloji devi PWA kısaltmasını taşıyan Progresif Web Uygulamaları desteğini Edge’e uyarlamaya çalışacak. 

Senkronizasyon eksikliği can sıkıyor

Öte yandan Edge kullanıcıları uzun süredir cihazlar arası senkronizasyon özelliğinin olmamasından şikayetçi. Malum, Chrome veya Opera kullanırken telefonda açık olan bir sekmeyi bilgisayarda görebiliyorsunuz. Bunun tam tersi de mümkün.

Veya cihazlarınıza aynı hesapla oturum açtığınız zaman tarayıcı geçmişi ve yer imlerine tek bir yerden erişebiliyorsunuz. iOS ve Android uygulamalarında hala daha bu özelliğe yer vermeyen Microsoft, kullanıcıların Chrome ve benzeri alternatif tarayıcılara kaymasına bu yüzden engel olamıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı