Yazılım

HTTPS Üstünden DNS Protokolündeki Bir Hatayı Gideren Firefox 77.0.1’i Açıkladı!

Mozilla, Firefox’un 77. sürümünü askıya almasının ardından güncel 77.0.1 sürümünü insanlara duyurdu. Firefox 77.0.1, tarayıcının HTTPS üzerinden DNS protokolündeki bir hatayı düzeltiyor.

Mozilla, Firefox 77’nin kararlı sürümünü internet te duyurduktan sonra sadece birkaç gün sonra, desteklenen bütün platformları için Firefox’un yeni bir güncellemesini çıkardı. Yeni yapı, Firefox 77.0.1 olarak geldi ve HTTPS üzerinden DNS protokolü ile alakalı tek bir hata düzeltmesi sunuyor.

Mozilla, fark edilen bir problemden dolayı Firefox 77’nin sunuculara fark ettikten kısa bir zaman sonra askıya alındığını dile getirmişti bir de bu problemden dolayı kullanıcılara bugün yeni sürüm sunuluyor. Geçmiş eski versiyonları versiyonları kullananlar, Firefox 77.0.1 sürümüne direk tarayıcı üzerinden geçiş yapabilecekler.

Firefox’un güncel sürümü, HTTPS üstünden DNS protokolünün NextDNS de dahil olmak üzere herhangi sağlayıcılar için problemlere neden olabileceğini dile getiren bir hatayı ele alıyor. HTTPS üzerinden DNS, sağlayıcılardan biri olan NextDNS’te kullanıcı başına 10 istek göndererek DDoS etkisi yaratıyordu ve Firefox 77 sürümünün dağıtımı bu yüzden durdurulmuştu.

Firefox 77, bilgisayar ekranın da öne çıkan makaleleri içeren cep önerileriyle beraber geldi. Firefox’un güncel öneri özelliği yeni sekme açıldığında tüketicilerin karşısına farklı kaynaklardan makaleler bir de haberler çıkarıyor. Ayrıca Web Render özelliği artık varsayılan olarak orta (<= 3440×1440) ve büyük (>3440×1440) çözünürlükteki ekranlara sahip Nvidia GPU’larda çalışan Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda destek sağlıyor. Firefox ta artık yapılacak işlemler daha kolay ve sağlıklı olacak. Kullanan herkes memnun kalacak.

Mozilla artık Firefox’un yeni güncellemelerini dört haftada bir yayınlıyor bir de tarayıcı artık daha hızlı bir şekilde güncelleme alıyor. Ayrıca HTTPS üzerinden DNS sorunu gibi birçok sorun, kısa güncelleme aralığı sayesinde hızlı bir şekilde güncel güncellemelerle düzeltiliyor. Firefox’un bir sonra ki büyük yapısı olan Firefox 78’in 30 Haziran’da yayınlanması planlanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı