Yazılım

İşletim Sistemlerinin Nisan Ayı Pazar Payları Açıklandı

Nisan ayında kullanıcıların favorisi olan işletim sistemleri belli oldu. Buna göre Microsoft’un yayınladığı son işletim sistemi Windows 10’un kullanımında küçük bir düşüş olduğunu görüyoruz. Böylece Windows 10’un pazar payında bir düşüş yaşandı. Bu süre zarfında ise pazar payını büyüterek en karlı çıkan ise macOS işletim sistemi ile Apple oldu.

Bilgisayarları daha işlevsel hale getiren ve onları boşa çalışan bir makine olmaktan çıkartıp işlevsel bir hale getiren işletim sistemleri her bilgisayarı kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış sistemlerdir. Bu amaç doğrultusunda Apple ve Microsoft gibi büyük teknoloji firmaları tarafından geliştirilen işletim sistemleri uzun zamandır büyük bir rekabet içinde.

Teknoloji dünyası ve bilgisayar kullanıcıları için son derece büyük önem taşıyan işletim sistemlerinin bu ayki pazar araştırması sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçları da gösteriyor ki korona virüs pek çok alanda olduğu gibi işletim sistemlerinin kullanımında da değişikliklere yol açmış durumda.

Windows 10 Hala En Çok Kullanılan İşletim Sistemi

Dünyadaki bilgisayarların yüzde 50’sinden fazlasında Windows 10 kullanılıyor. Nisan ayında da bu durumun değişmediğini görebiliyoruz.  Windows 10’un pazar payı yüzde 57,04’ten yüzde 56,08’e gerilese bile zirvedeki yerini koruyor.

Windows 7 Kullanılmaya Devam Ediliyor

Pek çok kullanıcı tarafından hala kullanılan ancak Microsoft tarafından emekliliğe yollanan Windows 7’nin kullanımının büyük oranda azalması bekleniyordu. Ancak Pazar payındaki azalma çok düşük oranda gerçekleştiğini görüyoruz. Nisan ayında açıklanan verilere göre Windows 7’nin pazar payının hala yüzde 25,59 olduğunu görüyoruz.

Microsoft, Windows 7’deki güvenlik açıkları sebebi ile kullanıcılarına Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerine geçmeleri için çağrıda bulunuyor. Çünkü bu işletim sistemleri sürekli güncelleniyor ve oluşan herhangi bir açık kısa sürede güncellemelerle birlikte giderilebiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı