YaşamYazılım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem İçin Hackathonu Düzenleyecek

Son zamanlarda yaşanan özellikle büyük Elazığ depremi sonrası uzmanlar bazı uyarılar yapmış ve büyük İstanbul depremi için kapıda yorumu yapmıştı. Milyonlarca İstanbulluyu korkutan bu açıklamalardan sonra ilk önemli ve ciddi adım İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. İBB, yaptığı açıklama ile olası büyük İstanbul depreminde yaşanacak kaybı minimuma indirmek için gençlere fırsat verileceğini açıkladı. Açıklamaya göre İBB, bir tür deprem hackathonu düzenleyecek.

İBB, deprem hackatonunu duyurdu

İBB ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından ortaklaşa gerçekleşecek olan deprem hackatonunda yarışacak 5 kişilik ekipler, olası deprem sırasında yaşanacak iletişim kopukluğunun önüne geçmek adına projeler geliştirecekler. 13-15 Mart tarihleri arasında İBB’ye ait Şişhane’de bulunan Zemin İstanbul’da düzenlenecek yarışmada gençler, yapay zeka, nesnelerin interneti ve blockchain gibi teknolojileri kullanarak deprem sırasında İstanbulluların kesinti yaşamadan nasıl iletişim kurabileceklerini araştıracaklar. Her takım bünyesinde en az bir yazılımcı, bir veri uzmanı ve bir de iş geliştirme uzmanı barındırmak zorunda.

İlk üçe giren takımların para ödülü alacağı yarışma için İBB, son başvuru tarihini 20 Şubat olarak açıkladı. Bu tarihten sonra yarışmaya başvuru yapılamayacak. Ülkemizin önde gelen deprem bilimcileri, yazılım uzmanlar, iş insanları ve yapay zeka geliştiricilerinin katılacağı yarışma toplam 100 yarışmacı ile sınırlı olacak. Yarışmada verilecek ödüller ise şöyle:

  • Birinci takıma 20 bin TL,
  • İkinci takıma 15 bin TL,
  • Üçüncü takıma 10 bin TL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi deprem hackation yarışmasına bu adresten katılabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı