Yazılım

Keylogger Nedir?

Keylogger basitçe anlatılması gerekirse bilgisayar üzerinde yaptığınız her hareketi anlık olarak karşı tarafın almasına hazırlayan, kayıtlarını tutan ve gönderen programlardır. Kişiler istedikleri zaman bu program üzerinden kayıtlarınıza ulaşarak, yazdığınız bütün verileri çekebilirler. Bu yöntem sayesinde mail adresinizi çalabilir veya kart şifrelerinizi ele geçirebilirler.

Keylogger Özellikleri Nelerdir?

Son dönemlerde keylogger programı, bilgisayar üzerinden anlık görüntüler alabilmektedir. Bu sayede girdiğiniz şifreleri, adresleri ve yazışmaları da bu program üzerinden çekebilmektedir. Ayıca bazen bu bilgileri, mail yolu üzerinden de çekimini yapabilirler. Özellikle iSpyNow veya Phantom gibi yazılımlara kişisel bilgileriniz satılabilir. Keylogger sistemi, eğer ki bir sitenin veya yöneticinin bilgisi dahilinde yüklenirse sistem için çalışmaktadır ancak gizlice yüklenmişse amaç tamamen hırsızlık yapmak üzerinedir. Keyloggerlar genel olarak iki farklı türe ayrılmaktadır. Yazılım üzerinden çalışan keyloggerlar sistem içerisinde yüklenmesiyle aktif bir hale gelmektedir ve en ufak tuş hareketini bile takip etmektedir.

Bu yazılım içerisinde bastığınız her tuş bir dosyaya kayıt edilerek takip edilir. Donanımla çalışan keyloggerlar bilgisayarınıza bir donanım aktif edilmesiyle çalışmaktadır. Bunun için kalıcı bellek kartı içerisinde ki yazılıma kodlanan arşivi kullanmaktadır. Bu yazılım anakart ile tuş arasında ki bağlantı üzerinden bilgi almaktadır. Bilgisayara bir apart sayesinde takılmaktadır ve genel olarak bilgisayarın içerisinde gözükmeyecek kadar küçük apartlardır. Güvenlik amacı ile kullanılan keyloggerlar ailelerin çocuklarını takip etmesi amacıyla genel olarak kullanmaktadır ve tamamiyle yasaldır. Saldırı amaçlı keyloggerlar güvenliği tehdit eden ve kişilerin kullanıcı haklarını ihlal eden keyloggerlardır. Bunlar birçok farklı internet sitesi ve çevrimiçi site üzerinden bilgisayarınıza giriş yapabilirler. Bu yollardan en çok tercih edileni, sistemin içerisinde program yerleştirerek hacklemektir. Ancak bununla beraber kişiler kişisel verilerinizi ele geçirerek sizi tehdit edebilirler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı