Yazılım

Koronavirüse Karşı Geliştirilmiş Mobil Uygulamalar

Tüm dünyayı etkisi altına almış koronavirüsten korunmak ya da daha dikkatli davranmak için mobil uygulama geliştiricileri de farklı uygulamalar ile kullanıcıların tercihi oluyor. Bu uygulamaların çoğu devletler tarafından destekleniyor olsa da bir kısmı da gönüllü kullanıcılar tarafından kullanılıyor.

Virüse Karşı Yapılan Uygulamalar

Singapur ve Hong Kong gibi bölgelerde yaygın olarak kullanılan TraceTogether uygulaması, halihazırda koronavirüse yakalanmış kimselerin başkaları ile temasını engellemekte kullanılıyor. Bunu belirlemek için ise telefonlardaki Bluetooth sinyalleri devreye sokuluyor. Telefon kullanıcısının telefonunda bulunan veriler 21 gün boyunca sistemde kayıtlı tutuluyor ve eğer virüs taşıyan bir kişi yakınınızda olursa bu başka kullanıcıları uyararak, o kişiye karşı önlem alınmasını sağlıyor. Uygulama kişisel bilgileri paylaşmadığı gibi bunları kayıt altında da tutmuyor. Özellikle söz konusu bölgede son bir haftada en az 500.000 kişinin uygulamayı yüklemesi, belki de Singapur’da virüsle başarılı bir şekilde mücadele edilmesinin önemli bir örneği olarak görülebilir.

Bir diğer uygulama ise HaMagen ismini taşıyor ve İsrailli geliştiriciler tarafından yayınlandı. Hükümetin de desteklediği ve “başka amaçlar için kullanmayacağına söz verdiği” bu uygulama hastaların ziyaret ettikleri bölgeleri kayıt altına alıyor ve açık kaynaklı oluşu sebebiyle sürekli güncelleniyor. Kullanıcılara, karşılarına virüs hastası birisiyle karşılaştıklarında uyarı gönderen uygulama, konum verisini kullanıcının telefonundan alarak çalışıyor. Virüs teşhisi koyulmuş hastaların geçmişte bulundukları konumların da bilgisini barındırması ile kişide hastalık çıktığında, bulunduğu bölgelerde ve etkileşime geçtiği kişileri de denetim altına alınmasını sağlayan uygulama bu sayede daha erken hastalık teşhisi koyabilmeyi amaçlıyor. Uygulama aynı zamanda yol boyunca virüs taşıyan kimseyle karşılaşılmadığında virüsün etrafta olmadığına dair bir uyarı da veriyor.

Tüm bu uygulamalar gönüllü esasına dayandırılıyor olsalar da farklı kullanıcılar tarafından verilerin hükümetlerin de kendilerini izlemelerine yönelik kullanılabileceğine dair kaygılarını yansıtıyor. Bu durum için henüz bir şey söylemek için erken olsa da söz konusu uygulamalar her geçen gün daha fazla kimse tarafından kullanılıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı