Yazılım

Laptopta Isınma Sorununa Çözüm

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda oyun oynama esnasında görülen ısınma ve bunun sonucunda da bilgisayarın kapanması çoğu oyun sever için büyük bir sorun teşkil ediyor. Ancak bu noktada laptop ısınma sorunu çözümü için etkili bir program kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Isınma Sorununu Ortadan Kaldırın

Dizüstü bilgisayarlar günümüzde teknik özellikleri bakımından masaüstü bilgisayarlardan hiç aşağı yanı kalmadıkları ve pratik bir kullanım sundukları için günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedirler. Ancak dizüstü bilgisayarlar için en büyük sorun oyun ya da sistemi yoran programların çalıştırılmasında karşılaşılan ısınma sorunudur. Isınma sorunu nedeniyle oyun ya da program yavaşlamakta, bir süre sonra da bilgisayar kendisini koruma altına almak için kendini kapatmaktadır.

Bu sorunlara ise Intel Extreme Tuning Utility programı sayesinde engelleyebilirsiniz. Program temelde işlemcinizin voltunu düşürerek sıcaklığın azaltılmasına yardımcı oluyor. Intel’in işlemcinize müdahale hakkı verdiği bu program sayesinde işlemcinizin ısınmasından kurtulabiliyorsunuz.

Programı kullanmak için ise öncelikli olarak yükleyip programı açtıktan sonra karşınıza genel ekran seçenekleri çıkacaktır. Bu ekran üzerinden, programa hakim değilseniz, herhangi bir ayarlama yapmamanız tavsiye edilir.

Ana ekranda “cache” yazan bölüme girdikten sonra burada karşınıza voltaj ayarları çıkacaktır. Değiştirilecek yer ise 0.000 V bölümü. Burayı değiştirerek bilgisayarınızın ısınmasının önüne geçebilirsiniz. Ancak gireceğiniz değerleri işlemci modelinize göre seçmeniz gerekiyor. Bunu hesaplamak için ise şu yöntemi izleyebilirsiniz;

  • Eğer işlemciniz son hanesi “u” ise gireceğiniz değer “-0.050v”
  • Son hanesi “hg” ise “0.100v”
  • Son hanesi sadece “h” ise “0.110v” yazmak yeterli olacaktır.

Bu sayede işlemcinizin voltunu düşürerek ısınma sorununun önüne geçebilirsiniz. Bu aşamada eğer bilgisayarınız mavi ekran vermeye başladıysa, bilgisayarlar için temelde tehlikeli bir hata olan bu ekrandan korkmanıza gerek yok. Bu işlem sonrasında hata almaya başlamışsanız volt değerini gereğinden fazla düşürmüşsünüz demektir. Bu yüzden volt ayarlarınızı yükseltmeyi deneyerek hatadan kurtulabilirsiniz. Kullandığınız oyun ve programa göre de sıcaklık değerleri değişeceği için işlemciniz için en uygun sıcaklık değerlerini deneyerek öğrenebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı