TeknolojiYazılım

MAC Adresi Nedir?

Ortam erişim denetimi adresi (MAC adresi), bir ağ kesimi içindeki iletişimlerde ağ adresi olarak kullanılmak üzere bir ağ arabirim denetleyicisine (NIC) atanan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bu kullanım, Ethernet, Wi-Fi ve Bluetooth dâhil olmak üzere çoğu IEEE 802 ağ teknolojisinde yaygındır. Open Systems Interconnection (OSI) ağ modelinde, veri bağlantı katmanının orta erişim kontrol protokolü alt katmanında MAC adresleri kullanılır. Tipik olarak temsil edildiği gibi, MAC adresleri tire, iki nokta üst üste veya ayırıcı olmadan ayrılmış iki onaltılık basamak altı grup olarak tanınabilir.

MAC Adresin Öncelikleri Nelerdir?

MAC adresleri öncelikle aygıt üreticileri tarafından atanır ve bu nedenle genellikle yanmış adres veya Ethernet donanım adresi, donanım adresi ve fiziksel adres olarak adlandırılır. Her adres, kartın salt okunur belleği gibi donanımda veya bir ürün yazılımı mekanizmasıyla saklanabilir. Bununla birlikte, birçok ağ arabirimi MAC adreslerini değiştirmeyi destekler. Adres genellikle bir üreticinin örgütsel olarak benzersiz tanımlayıcısını (OUI) içerir. MAC adresleri, Elektrik ve elektronik mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından yönetilen Genişletilmiş benzersiz Tanımlayıcılara (EUI) dayanan iki numaralandırma alanının ilkelerine göre oluşturulmuştur: eski Mac-48 teriminin yerini alan EUI-48 ve EUI-64. adres bilgileri

48 bit MAC adresinin yapısı. Grup biti (b0), çok noktaya yayın ve tek noktaya yayın adreslemesini ayırt eder ve yerel veya U/L biti (b1), evrensel ve yerel olarak yönetilen adreslemeyi ayırt eder.

Orijinal IEEE 802 MAC adresi, orijinal Xerox ağ sistemleri Ethernet adresleme şemasından gelir. Bu 48 bitlik adres alanı potansiyel olarak 248 (281 trilyonun üzerinde) Olası MAC adresleri içerir. IEEE, başlangıçta MAC-48 olarak bilinen ve şimdi EUI-48 tanımlayıcıları olarak ifade ettiği MAC adreslerinin tahsisini yönetir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı