Yazılım

MacOS Catalina’da Sık Görülen Hatalar ve Çözümleri

Apple’ın macOS işletim sistemi için çıkardığı Catalina güncellemesi henüz çok yeni olduğu için bünyesinde bazı hataları barındırabiliyor. Kullanıcıların karşılaştığı hataların büyük çoğunluğu ise kurulum aşamasında ortaya çıkıyor. Herkesin Mac’ini son sürüme güncellemeye çalışması Apple sunucularında yoğunluğa yol açıyor olsa gerek.

Ancak işler bununla da bitmiyor ve kurulum sonrasında da çeşitli ufak hatalar kullanıcıların karşısına çıkabiliyor. Neyse ki bahsi geçen hataları çözmek imkansız değil.

MacOS Catalina kurulum sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayarınızı en son Catalina sürümüne yükseltirken bazı hata mesajlarıyla karşılaşabilmeniz mümkün. Bunun sebebi sunucuların yoğunluk yaşıyor olması olabilir. Bağlantının zaman aşımına uğraması nedeniyle kurulum esnasında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bunun için internet bağlantınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Eğer Ethernet kablosu var bilgisayarınıza bağlayıp güncellemeyi bu şekilde yapın. Yoksa WiFi çekim gücünü artırmak için modeme yakın bir yere geçin.

Ek olarak Mac’inizde yeteri kadar depolama alanı yoksa da sorun yaşayabilirsiniz. En az 15-20 GB kadarlık bir alan açmanızda fayda var.

Bluetooth sorunları can sıkabilir

MacOS Catalina’yı kurduktan sonra Bluetooth cihazları kullanırken hatalarla karşılaşabilmeniz mümkün. Ancak bu sorunu çözmek sanıldığı kadar zor değil. 

Eğer bilgisayarınız tüm çabalarınıza rağmen Bluetooth kulaklık, hoparlör, klavye veya fareyle eşleşmiyorsa Ayarlar > Bluetooth bölümüne girip var olan tüm cihazları silip yeniden eşleştirme yapmanız gerekiyor. Yine olmazsa bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

iPad’inizi Mac’e ikinci ekran olarak ayarlayamıyor musunuz?

Mac’lerin sıradan PC’lere kıyasla en büyük avantajlarından biri de iPad’leri ikinci bir ekran olarak kullanabilme imkânı sunuyor oluşu. Sidecar adı verilen bu özellik birden fazla ekranla çalışma ihtiyacı olanlar için ideal. Ancak Catalina güncellemesi sonrası bu özelliğin kullanımında bazı sorunlar meydana gelebiliyor.

Eğer bir türlü Sidecar özelliğini aktif hale getiremiyorsanız önce iPad’inizin internet bağlantısını kontrol etmelisiniz. Sorun hala çözülmüyorsa daha güçlü ve stabil bir Wi-Fi ağına bağlanmanız gerekebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı