TeknolojiYazılım

Microsoft, Windows 7 İçin Edge Desteğini Uzattı

ABD’li teknoloji devi Microsoft, Chromium bazlı Edge web tarayıcısının Windows 7 işletim sistemi için desteğini kestikten sonra yeni bir güncelleme daha yayınladı.

Aslına bakılırsa Windows 7 için Edge desteği, Home sürümü kullanıcılardan 14 Ocak 2020 tarihi itibariyle kesilmişti. Business ve Enterprise sürümünü kullananlar eğer Uzatılmış Güvenlik Yamaları paketi için ödeme yaparlarsa 3 yıl boyunca daha destek alabileceklerdi.

Bu hengamede Microsoft Edge web tarayıcısının Windows 7 için yeni bir güncelleme daha almış olması akıllarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı. Bu soruların başında ise Edge tarayıcısının Windows 7’de daha ne kadar süre boyunca resmî olarak destekleneceği geliyor.

Merak edilen soruya cevap gecikmedi

Nihayet bu soruya Microsoft cephesinden bir cevap geldi. Şirkete göre yeni Microsoft Edge tarayıcısı Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemleri için 15 Temmuz 2021 tarihine kadar resmen desteklenecek. Tespit edilen güvenlik açıkları kapatılacak ve kullanıcılara güvenli bir web deneyimi sunulacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada “Microsoft Edge’yi Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 için 15 Temmuz 2021’e kadar desteklemeyi sürdüreceğiz. Ancak bu işletim sistemleri artık tarafımızdan desteklenmiyor. Bu yüzden Microsoft olarak Windows 10 gibi desteklenen bir işletim sistemine terfi etmenizi öneriyoruz” denildi. 

Güvenlik riski hala var!

Bir süre boyunca daha güncelleme alacak olması Microsoft Edge kullanıcılarının internette güvenli gezinmelerini sağlayabilir. Fakat kullanılan işletim sistemi artık çağ dışı kaldığı için kullanıcıların daha güvenli bir üst versiyona terfi etmesi öneriliyor. 

Öte yandan Edge’de bulunan Internet Explorer modunun bazı güvenlik açıklarına yol açabileceği de belirtildi. Bu yüzden gelecekte çıkacak güncellemelerde Microsoft, Windows 7’deki Edge kullanıcılarının bu özelliğe erişimini sınırlandırabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı