Yazılım

Microsoft’un Linux Tabanlı Azure Sphere’ini Hackleyebilene: 100 Bin Dolar Ödül!

Microsoft, IoT cihazlar için geliştirmiş olduğu Linux tabanlı Azure Sphere OS’ta bulunan açıkları hacklemeyi başarabilen araştırmacılara ödül vereceğini duyurdu.Microsoft, yapmış olduğu bu ödüllü yarışma çerçevesinde önemli açıkları tespit edebilen katılımcılara 100 bin dolara kadar bir ödül vereceği biliniyor.

Microsoft firması, açıkları tespit etmek isteyen güvenlik araştırmacılarını Azure Sphere OS ‘un temelini oluşturmakta olan özel Linux işletim sistemini hacklemeye davet etmektedir.Yazılım devi olan Microsoft, Azure Sphere Security Research Challenge çerçevesinde Linux tabanlı işletim sistemini etkilemekte olan kritik açıkları bulan kişilere, 100 bin dolara kadar para ödülü verecek.

Microsoft, geçen yıl Build Geliştirici Konferansı’nda nesnelerin interneti, Linux tabanlı uygulama olan Azure Sphere için açıklamada bulunmuştu ve yeni bir sistem olduğu söylendi.Starbucks gibi şirketler, kahve çekirdeği türü, su kalitesi ve kahve sıcaklığı ile ilgili verileri takip eden mağaza araç gereçleri için Azure Sphere’i kullanmaktadır.

Microsoft’un Azure Sphere OS araştırma programın için büyük ödül 100 bin dolar olduğu açıklandı.

Yarışmacıların katılmak için son başvuru 15 Mayıs’tır.Bu tarihe kadar Microsoft’un ödül programına kayıt olmaları gerekiyor.Yarışma, 1 Haziran ile 31 Ağustos arasında yapılacak.

Microsoft , Azure Secure World ve Azure Pluton’da kod açığı bulanların 100 bin dolar ile ödüllendirileceğini açıklandı.

Microsoft yapmış olduğu açıklamada, bunun bir araştırma yarışması olduğunu ve Azure Sphere OS’a odaklanıldığını söyledi.Bulut bölümünün de yarışmaya dahil olmak üzere araştırma girişimi kapsamı dışında olan güvenlik açıkları, genel Azure Ödül Programı ödülleri için uygun olacağı da belirtildi.Fiziksel saldırı araştırma yarışması ve Azure Ödül Programı çerçevesinin dışındadır ifadelerine yer verdi.

Microsoft, yazılımlarının güvenliğini üst seviyeye çıkartmak için ödüllü yarışmalar düzenlemeye oldukça önem vermektedir.Microsoft daha önce Microsoft Edge tarayıcısı, Windows işletim sistemi ve Microsoft Office de dahil olmak üzere pek çok önemli ürün için benzer yarışmalar yapmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı