Yazılım

Milyonlarca Chrome Kullanıcısı İçin Kritik Güncelleme Yayınlandı

Google dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome için oldukça kritik bir güvenlik açığının kapatıldığı yeni güncellemesini yayına aldı. ABD’li teknoloji devi şuan için bahsi geçen kritik açığın nasıl çalıştığına dair bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Chrome’un 81.0.4044.113 sürüm numaralı güncellemesi önümüzdeki an itibariyle yayına alınmış durumda. Eğer tarayıcınız otomatik olarak güncellenmediyse Ayarlar > Hakkında menüsünü açarak güncellemeyi kendiniz başlatabilirsiniz.

Google Chrome halihazırda bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Google hizmetleriyle entegre çalışıyor olması sayesinde Chrome dünyanın en popüler tarayıcısı konumuna yükselmiş bulunuyor.

Aralarında Chromium bazlı Microsoft Edge gibi tarayıcıların da bulunduğu rakiplerine karşı milyonlarca kullanıcı Google Chrome’u düzenli olarak bu platformlar üzerinde kullanıyor. Ki bu durum da bahsi geçen güvenlik açığının daha büyük bir endişe uyandırmasına yol açıyor.

Uzaktan zararlı kod çalıştırılabiliyordu

Google Chrome’un üzerine inşa edildiği Chromium altyapısı açık kaynak bir proje olduğu için neler olup bittiğine dair daha detaylı bilgi edinebilmemiz mümkün. Niteki bir güvenlik araştırmacısı, henüz yeni yamalanan bu açık nedeniyle kötü niyetli kişilerin tarayıcılarda uzaktan kod parçası çalıştırabildiklerini öne sürdü. Öyle ki bu zararlı kod satırları sayesinde kurbanın bilgisayarını uzaktan istedikleri gibi kontrol bile edebiliyorlardı. 

Aslına bakılırsa bu tür isteklerde Chrome kullanıcıyı “Emin misiniz?” şeklinde uyarıların yer aldığı açılır pencerelerde bilgilendiriyor. Fakat hackerlar bu önlemi de aşmayı başarmışa benziyorlar. Bunu nasıl yaptıklarına dair ise kimsenin fikri yok.

Chrome kullanıcılarının endişelenmesine gerek yok

Neyse ki Google kısa sürede bu açığı fark etmiş ve yamamış durumda. Bu sebeple Chrome kullanıcılarının paniğe kapılmasına gerek yok diyebiliriz. Tabii bunun için son güncellemeyi indirdiğinizden kesin olarak emin olmanız lazım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı