Yazılım

Navigasyon Uygulaması Waze Beklenen Özellikle Güncellendi

Koronavirüs salgını yüzünden dışarıya pek çıkmıyor ve haliyle araba da kullanamıyor olabilirsiniz. Kullansanız bile trafik normal zamandaki gibi yoğun olmayacaktır muhtemelen. 

Nitekim Apple ve Google gibi devler tarafından açıklanan veriler, dünyanın farklı bölgelerindeki ülkeler tarafından uygulanan sosyal mesafe kuralları ve sokağa çıkmayı kısıtlayan kararlar nedeniyle hava kirliliğinin çok azaldığını ortaya koyuyor. Özellikle uydu görüntülerine bakıldığında hava kirliliğinin hayli yüksek olduğu Çin’de bile iyileşme görülüyor. 

Ancak durum her ne olursa olsun navigasyon uygulamaları küresel pandemi günlerinde de kullanılmaya devam ediliyor. Mesela Apple Haritalar artık COVID-19 testi yapan sağlık kuruluşlarını öne çıkarmaya başlamış durumda. Ülkemizde pek kullanıcısı olmayan Google’ın Waze isimli navigasyon uygulaması da şu sıralar bir dizi güncellemeyi yayına aldı. 

Waze, Google Haritalar’dan geri kalmıyor

Tabii bunların hepsi Koronavirüsle alakalı yenilikler değil, ancak kullanıcıların uzun süredir çıkmasını bekledikleri özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Mesela artık Waze’de dahilî müzik oynatıcı var. Google Asistan desteği yine aynı şekilde getirilen bir diğer yenilik. Yolda görülen kazaları raporlama ve hız limitlerini görme gibi Waze’i Waze yapan özellikler hala daha kullanılabiliyor üstelik.

Tabelalar aracılığıyla yön tarifi yapacak

Waze’e eklenen yeni özellik sayesinde kullanıcılar artık trafik tabelaları aracılığıyla yön tarifi alabilecekler. Google Haritalar’da bu özellik zaten vardı, aynı çatı altındaki Waze’e de eklenmiş oldu. Bundan böyle “İlk sağa dön” yerine “Aksaray tabelasını geçince sağa dön” şeklinde yönlendirme alacak olan kullanıcıların daha verimli bir deneyim yaşaması sağlanacak.

Özellikle daha önce hiç kullanmadığınız, bilinmeyen bir güzergahı takip ediyorsanız tabelaları baz alarak yapılan yönlendirmelerin çok işinize yarayacağı muhakkak. Henüz daha beta aşamasında olan bu özelliğin ilerleyen dönemde tüm Waze kullanıcılarının beğenisine sunulması planlanıyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı