Yazılım

Open Graphics Library (OpenGL) Nedir?

OpenGL,  2 veya 3 boyutlu grafiklerin ekranda yer alması ve ekrana çizilmesi amacını güden, 1992’de tasarlanıp grafik departmanında yer bulan, donanımını Silicon Graphic Inc’in üstlendiği bir grafik geliştirme uygulamasıdır. Bu arabirim uygulama programı (API), bugüne ulaşana kadar her işlemci ve program gibi farklı sürümlerde ve gelişim aşamasında karşımıza çıkmış ve 4.4 sürümüne ulaşabilmiştir. Arabirim programı olması sebebiyle, yazılım veya da programların OpenGL destekli açılması, destek tabanlı açılarak yüksek kalitelere ulaşılması sebebi ile bu uygulama, grafik alanında köklü bir yer edinmiş ve teknoloji çağının hızla gelişmesi sebebi ile de yerini sağlamlaştırmıştır. 700’ün üstünde fonksiyona sahip olan OpenGL, günümüzün popüler grafik kartları tarafından, uygulamanın desteğine ihtiyaç duyması sebebi ile vazgeçilmez hale gelmiştir. Tamamen ücretsiz olan uygulama, birçok farklı işletim sistemleri içinde yer bulmuştur: başta Windows olmak üzere, Solaris, MacOS gibi önemli işletim sistemleri ile adını aynı hizada yazdırmıştır.

OpenGL Nerelerde Kullanılmaktadır?

Yüksek kaliteye erişebilmesi ve yazılımların hedeflenen amaç ve niteliğe doğrudan ulaşabilmesi amacıyla yazılımcılar tarafından programlarda kullanılan uygulama, aynı zamanda video oyunları, oyun konsolları gibi alan ve yerlerle de kullanıldığı bilinmektedir. Bu uygulama, “sanal gerçeklik ve bilimsel ve bilgisel görselleştirme çalışmaları ve uçuş simülasyonları” içinde de kullanılarak birçok amaca hizmet etmekte yardımcı olmaktadır.

Kendine özgü yazılım alanı olduğu gibi dünya dillerinden bağımsız bir dili olan bu platformun ayrıca bir de kütüphanesi bulunmaktadır. Birçok dile çevrilme özelliği taşıyan ve bir ve birden fazla dilde kod yazılımına izin veren OpenGL, özgün bir uygulama olma özelliğini, korumaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı