TeknolojiYazılım

Overclock Nedir?

Bilgisayarınızın CPU’SU, belirli bir maksimum hızda çalışacak şekilde ayarlanmış fabrikadan gelir. CPU’NUZU uygun soğutma ile bu hızda çalıştırırsanız, size herhangi bir sorun vermeden iyi performans göstermelidir. Ancak, genellikle bu CPU Hızı ile sınırlı değilsiniz. Bilgisayarın BIOS’unda daha yüksek bir saat hızı veya çarpanı ayarlayarak, saniyede daha fazla işlem gerçekleştirmeye zorlayarak CPU’nun hızını artırabilirsiniz. Bu, CPU’NUZU hızlandırabilir-ve bu nedenle bilgisayarınız CPU ile sınırlıysa bilgisayarınızı hızlandırabilir – ancak CPU ek ısı üretecektir.

Overclock Nasıl Yapılır?

Hatta CPU overclock mümkün olmayabilir. Birçok anakart ve Intel CPU’lar kilitli çarpanlarla birlikte gönderilir ve değerleriyle uğraşmanızı ve CPU’NUZU overclock etmenizi önler. Intel, CPU’nun her bir performansını overclock etmek ve sıkmak isteyen meraklıları hedef alan kilitsiz çarpanlarla daha fazla CPU satıyor. (Model numaralarında “K” ile CPU’lar arayın .) Standart bir CPU’NUZ varsa, muhtemelen onunla çok fazla uğraşamazsınız.

CPU Overclock Nasıl Yapılır?

Her CPU farklıdır ve her anakartsın farklı BIOS seçenekleri vardır. Herkes için çalışacak overclock için bir rehber sağlamak mümkün değildir. Ama yine de temelleri özetlemeye çalışacağız:

Sisteminizin uygun soğutmaya sahip olduğundan emin olun: CPU’nuz, CPU’nun standart hızında üretilen ısı miktarını işlemek için tasarlanmış fabrikadan bir ısı emici ve fan ile birlikte gelir. Hızlandırın ve daha fazla ısı üretecektir. Bu, muhtemelen ek soğutmaya ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Bu, daha fazla ısı ve/veya sıcak havayı havaya uçurabilecek daha güçlü bir CPU fanı dağıtabilen bir satış sonrası ısı emici şeklinde olabilir. Bilgisayarınızın kasasında iyi miktarda boş alan olmasını isteyeceksiniz, böylece hava hareket edebilir ve sonunda bilgisayarınızın kasasındaki fan tarafından üflenir ve bu da yükseltilmesi gerekebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı