Yazılım

Podcast Nedir, Nasıl Kullanılır?

Podcast, hepimizin günlük hayatında kullanmış olduğu ve hayatımızı kolaylaştıran bir uygulamadır. İlk olarak Apple tarafından, iPodlar için tasarlanmıştır. Fakat ilerleyen teknoloji sayesinde, artık her cihazda kullanılabilir bir hale gelmiştir. Pod (Küçük kapsül) ve Broadcast (Yayın) anlamlarından türeyen Podcast, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (Radyo programları, videolar, ses dosyaları vs)  bilgisayar veya taşınabilir cihazlara indirilebilmesini sağlayan terime denir.

Podcast sisteminin internetten bir programın, ses dosyasının veya videonun kaydını indirmekten farkı ‘’Feed’’ sisteminin bulunmasıdır.

Podcast Ne İşe Yarar?

Podcast dediğimiz sistem aslında, internet ortamında canlı bir şekilde yayımlanan programların ve içeriklerin bir kısmının indirilebilir bir hale getirilmesini sağlar. Yani kısaca ihtiyacınız olan her şeyi indirebilmenize imkan sağlar.

Podcast Ortaya Ne Zaman Çıktı?

Podcast dediğimiz sistem öyle çok eski zamanlarda ortaya çıkan bir terim değil aslında. İlk piyasaya çıkışı 2000’li yıllarında başında gerçekleşti. İlk olarak iPod kullanıcıları için tasarlanan bu program, ilerleyen zamanlarda tüm kullanıcılar için piyasaya tedarik edilmiştir.

Podcast Sistemi Hangi Cihazlar İçin Kullanılır?

Podcast’ı kullanmak için Android, iOS, Symbian, Blackberry OS ve Windowsphone işletim sistemiyle çalışan cihazlardan birine sahip olmanız yeterli. Podcast sayesinde, sevdiğiniz bir radyo vb. kanallara abone olup, takip edebilirsiniz.

Podcast Bize Neler Sunuyor?

Evrensel bir yapı ile kullanıcılarına her türlü olanak sağlayan Podcast ile, sesli ve görsel kaynaklara ulaşmamız hiç de zor değil. En basitinden bir dil öğrenmek istiyorsanız, dil eğitimi veren yayınları takip edebilirsiniz. Haber, eğitim, İngilizce müzik vb. birçok konuya Podcast üstünden ulaşabilirsiniz. En basitinden dil öğrenmek için para harcamanıza gerek yok. Podcast’e girin ve İngilizce derslerine abone olun.

Podcast Ve iOS

Apple iPad, iPhone ve iPod cihazlarında iTunes içerisinde barınan Podcasts hizmetini kullanarak indirme gerçekleştirebilirsiniz.

Kısaca hayatımızı gerçek anlamda kolaylaştıran bir sistemin, yaşam şartlarımızın içinde bulunduğunu ve bizlere de ciddi anlamda imkanlar sunduğunu göz önünde bulundurursak, birçok bilgiyi veya kendimizi geliştirmeye yönelik hamlelerimizi Podcast üstünden gerçekleştirebiliriz. Podcast’in, idealist olan ve bir şeyleri başarma yolunda ilerlemeye çalışan insanlar için tasarlandığını söylemekte çok mümkündür. Ayrıca günümüzde Podcast sistemi üstünden kayıt alıp, para kazanan insanların da olduğunu söylemeden bu yazıyı bitirmek istemiyoruz. Podcast’ten nasıl kayıt alındığını öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı