Yazılım

Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Hayatımızın kolaylaşmasında büyük bir payı olan Podcast sisteminin, detaylı olarak ne olduğunu merak ediyorsanız ve Podcast yayınının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız ; Öncelikle buraya tıklayarak Podcast’in ne olduğunu öğrenmenizde fayda var.

Dünya üstünde Podcast üstünden yayın yaparak hem insanların hayatlarının kolaylaştıran hem de yaptığı yayınlar sayesinde gelir elde edip, kendi hayatını kolaylaştıran insanlar bulunmaktadır. Podcast yayını yaparak oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz. Şimdi Podcast yayınının nasıl yapıldığına geçelim. Adım adım ilerleyeceğiz.

Öncelikle bir ses kaydı almanız gerekmektedir

Ses kaydı almanız için, tahmin ettiğiniz gibi bir ses kayıt cihazına ihtiyacınız olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise mikrofon kalitesi. Çünkü sizin bütün işiniz sesle alakalı. Ne kadar düzgün bir ses elde ederseniz o kadar kaliteli bir yayın elde etmiş olursunuz. Bu yüzden kaliteli bir mikrofona ihtiyacınız olacak. En büyük problem ise ne kadar kaliteli bir mikrofonunuz olursa olsun, dip ses ile karşı karşıya kalacaksınız ve dip sesi kaldırmak zorundasınız.

Peki Dip Ses Nasıl Kaldırılır?

Dip ses; kayıtların arkasında yatan bir sestir. Bazen cızırtılara bile neden olan, sesle ilgilenen insanların en nefret ettiği olaydır dip ses. Audacity adlı ücretsiz ses yazılımını kullanarak kolay bir şekilde kayıt altına aldığınız seslerin dip seslerini kaldırabilirsiniz. Dip sesleri Audacity üstünden kaldırmak için;

  • Sesi dosyasını Audacity’e atın.
  • Attığınız ses dosyası içinde, konuşmaların olmadığı frekansı seçin.
  • Üst menüden etkiler kısmına gidin.
  • Gürültü azaltma seçeneğini açın.
  • Gürültü Profili Getir seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra tüm sesi seçin.
  • Gürültü azaltma menüsüne tıklayın ve Tamam seçeneğine basın.

Evet artık Podcast yayını yapmak için tüm aşamaları hallettiniz. Tek yapmanız gereken şey, Bir Podcast sitesine girip içeriğinizi yüklemek.

Podcas Yayını İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazarlamanın birinci kuralı; insanların işine yarayacak bir şeyler üretmektir. Yani ihtiyaçlar doğrultusunda ürettiğiniz her şey, insanlar tarafından tutulur. Bu yüzden insanlara faydalı olacak şekilde içeriklerinizi belirlemek, yaptığınız Podcast yayını açısından çok faydalı olacaktır. Sürekli kendinizi geliştirmeye yönelik kalın. Asla pes etmeyin. Şans sizlerle olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı