Yazılım

Programlama Öğrenmek İçin Hangi Dil İle Başlanmalıdır?

İster hobi olarak, ister yeni bir kariyere kodlamaya başlamak ister, ya da sadece mevcut rolünüzü geliştirmek için, yapmanız gereken ilk şey hangi programlama diline başlamak istediğinize karar vermektir.

Elbette doğru cevap yok. İlk dili seçmek, ne tür projeler üzerinde çalışmak istediğinize, kimler için çalışmak istediğinize veya ne kadar kolay olmak istediğinize bağlı olacaktır. Umarım, bu rehber size hangisini takip etmeniz gerektiği konusunda daha iyi bir fikir verecektir.

program yazmak için hangi dil

Python

Önce öğrenmek için kolay ve hatta eğlenceli bir programlama dili arıyorsanız, Python her zaman önerilir. Python, katı sözdizimi kurallarına atlamak yerine, İngilizce gibi okunur ve programlamaya yeni başlayan biri için anlaşılması kolaydır. Bu, diğer dillerde genellikle önemli olan daha küçük ayrıntılara takıntı yapmak zorunda kalmadan temel kodlama uygulamaları hakkında bilgi edinmenize olanak sağlar.

Python ayrıca web geliştirme, grafik kullanıcı arayüzleri (GUI’ler) ve yazılım geliştirme için idealdir. Aslında, Instagram, YouTube ve Spotify’ı oluşturmak için kullanılıyordu, bu nedenle daha hızlı bir işe alım yapmanın yanı sıra işverenler arasında da açıkça talep ediliyor.

Bunun avantajları olmasına rağmen, Python genellikle daha fazla test gerektiren yavaş bir dil olarak düşünülür ve diğer diller gibi mobil uygulamalar geliştirmek için pratik değildir.

C#

C öğrenmesi daha zor dillerden biri olmasına rağmen, hala mükemmel bir ilk dil seçimidir, çünkü hemen hemen tüm programlama dilleri uygulanmaktadır. Bu, C’yi öğrendikten sonra, C ++ ve C # gibi daha fazla dil öğrenmenin kolay olacağı anlamına gelir.

C daha “makine düzeyinde” olduğu için, bilgisayarın nasıl çalıştığını size öğretmek için mükemmeldir. Yazılım Geliştirici Joel Spolsky, tıp doktoru olmadan önce temel anatomiyi anlamakla karşılaştırır ve bunu kodlamanın etkin bir şekilde yapılmasının en iyi yoludur.

Bu şekilde, C, zorlanmaya istekli iseniz usta bir kodlayıcı ve baştanbaşa yetenekli bir geliştirici olmak için olağanüstü bir seçimdir.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı