Yazılım

Q, İlk Cinsiyetsiz Ses!

Q, Amazon Alexa, Siri, Cortana ve Google Asistant gibi kişisel ve iş hayatınızı kolaylaştırmak adına mobil cihazlarımıza yüklediğimiz tüm dijital kişisel asistanlarımız olan Al asistanlarında, cinsiyet yanlılığını sona erdirmek adına yapılan bir girişimleilk cinsiyetsiz ses olarak oluşturulmuştur.

Q, Copenhagen Pride, Virtue, Equal AI, Koalition Interactive & thirtysoundsgood arasındaki yakın iş birliğinin bir ürünü olarak çıkmıştır.

Yakın iş birliği kuran bu grup, böyle bir ürünü neden yaptıklarını ise şu şekilde açıklamıştır. Teknoloji şirketleri ürettikleri ürünlerin insanlar tarafından daha kolay bir şekilde benimsenmesini sağlayacağına inandıkları için cinsiyet teknolojisini tercih ediyorlar ve ne yazık ki bu durum da toplumda birçokları tarafından da destek gören sadece kadın ve erkekten oluşan basmakalıplaşmış bir ikili cinsiyet algısını destekliyor.

Örneğin iPhone’nuzdaki Siri uygulamasında cinsiyet olarak Kadın ve Erkek seçenekleri vardır. Q, bu noktada hem niteliği bakımından hem de amacı bakımında teknolojiye yeni bir ses getirmeyi hedefliyor.

Q, Nasıl Oluşturuldu?

Q’nun ortaya çıkması ise şu şekilde anlatılıyor. Ses araştırmacıları tarafından nötr yani ne kadına ne de erkeğe ait olmayan bir frekans aralığı tanımlanmıştır (örneğin 145Hz gibi) ve bu aralıkta birkaç ses kaydı yapılmıştır. Yapılan bu kayıtlarda sesin perdesi, tonu gibi özellikleri üzerinde çalışılmış ve binlerce insan üzerinde birkaç test yapılarak ses, herhangi bir cinsiyete ait olmayan noktaya getirilmiştir.

Projenin destekçisi olan kişiler, YouTube videosunda konuya dair şunları söylemişlerdir.

‘’Toplum illa ki sizi bir kutunun, sınırları belli olan bir çerçevenin, bir aşinalığın içine koymak istiyor. Umuyoruz ki insanlar artık gelecekte kadın sesi, erkek sesi gibi cinsiyete dayanan bir ses algısını kabul etmeyeceklerdir.’’

Tanıtım videosunda ise bu durum, Q’nun sesinden kendi sesinin kadın ve erkek sesi tanımlarının ötesinde bir ses olduğu ifade ediliyor.

Toplumda kadın ve erkek cinsiyetlerinin sadeceliği algısının kırılmaya devam ettiği günümüzde ayrıca kendini ne kadın ne de erkek olarak tanımlayanların var oluş şeklini benimseyerek yarattıkları teknolojinin arkasından ilerlemeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Q, geleceğin bizden bekliyor olduğu şeyin bir örneğidir. Q, fikirlerin, dahil olmanın, katılmanın, konumların, durumların, mevkiilerin ve çeşitli temsilciliklerin teknolojideki geleceğidir, diyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı