Yazılım

R Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Grafikler ve bilgi işlem uygulamaları için önemli bir programlama dili olan R dili esasında bir GNU projesidir. Çok çeşitli istatistiksel ve grafiksel teknikler kapsamında geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Açık kaynaklı olması sebebiyle de pek çok alanda kullanılabilecek R dili, farklı uygulamalar geliştirmek için de idealdir.

R Dili Nedir, Nasıl Öğrenilir?

R Dili’nin en güçlü tarafı ihtiyaç duyulan formüller ve semboller içinde olmak üzere tasarlanan yayın kalitesinde grafiklerin üretilmesinde sunduğu kolaylıktır. Grafiklerdeki özellikle küçük tasarım seçenekler gibi konulara büyük önem verir ve tüm süreç boyunca kullanıcı deneyimi elinde tutabilir.

Özgür Yazılım Vakfı GNU’nun kaynak kodu şeklinde yani Özgür Yazılım olarak da kullanılabilir. Farklı UNIX platformlarını ve benzeri yazılımlar için Windows ve MacOs’u çalıştırabilmektedir.

Veri işleme, hesaplama ve grafik görüntüleme için entegre bir yazılım tesisi olan R Dili şu noktaları içerir;

  • Üstün performans sunan veri taşıma ve depolama tesisi,
  • Özellikle matrisler için hesaplama yapmayı sağlayan operatör grubu,
  • Analiz verileri için tutarlı ve geniş bir ara araç koleksiyonu,
  • Veri analizi için ise grafiksel özellikler ve ekranda görüntüleme seçenekleri

Gibi özellikler ile basit ve etkili bir programlama dili olarak öne çıkar. Gerçek bir bilgisayar dili olmak için tasarlandığından kullanıcıların yeni işlevlerini tanımlayarak farklı işlevsel özellikleri yapmalarına olanak vermektedir. Her ne kadar içeriğinin büyük kısmı S Dili’nin paralelinde yazılmış olsa da bu durum kullanıcıların daha kolay öğrenim göstermelerine yaramaktadır.

R programlama dili öğrenmek ise oldukça kolaydır. Birçok yerde R dili öğreticileri bulmak mümkündür. Ancak bu programların temel düzeyde kodlama bilgisi gerektirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Kodlama bilgisi biliyorsanız kolay bir şekilde öğrenim gerçekleştirebilirsiniz. R dili öğrenmek ve kullanmak için ise ücretsiz olması ile öne çıkan ve en yaygın kullanılan programların başında ise R Studio gelmektedir. Eğer kodlama biliyorsanız programın içinde yer alan hazır örneklerin yönlendirmesi ile R Dili’nin nasıl yazıldığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Programın ücretsiz olması da kullanıcılar için büyük avantaj sunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı